RN
TwitterFacebook

Dożynki w Szczepankowie [FOTO]

Od kilku lat w gminie Śniadowo dożynki gminne organizowane są naprzemiennie w dwóch miejscowościach: Śniadowie i Szczepankowie. W tym roku kolej przypadła na Szczepankowo.

Dożynki rozpoczęła tradycyjnie Msza św. dziękczynna, sprawowana w Kościele pod wezwaniem św. Wojciecha, po niej uczestnicy dożynek udali się na plac przy miejscowej szkole, gdzie na początek tradycyjnie podzielili się chlebem. Wójt gminy, otwierając wydarzenie życzył przybyłym aby chleba, który jest efektem, ale i symbolem pracy rolnika, nikomu nigdy nie brakowało.

Do Szczepankowa zjechali rolnicy i hodowcy z całej gminy. To teren głównie rolniczy, na którym dominują gospodarstwa trudniące się hodowlą bydła mlecznego:

Gmina liczy 5.600 mieszkańców, a zamieszkują ci mieszkańcy 43 sołectwa (…) widać, że mieszkańcy, mimo zmieniających się warunków otoczenia, życia, różnych innych wyzwań i zajęć potrafią się spotkać raz do roku, podziękować Panu Bogu za wszystkie płody, dary i pobawić się wspólnie na tego typu święcie – mówi wójt gminy Śniadowo Rafał Pstrągowski.

Jest lepiej – dodaje wójt Pstrągowski, pytany o sytuację w rolnictwie w gminie. Gmina Śniadowo słynie z tego, że na jej terenie jest wielu bardzo dużych producentów mleka. Stabilizacja cen za mleko, które na przestrzeni ostatnich lat znacznie wzrosły powoduje, że hodowcy z większą dozą optymizmu patrzą w przyszłość. Niektórzy podejmują się też rozwijania produkcji, inwestując w nowe budynki gospodarcze. W gminie buduje się około 30 nowych obór:

Budowa obory to nie jest przedsięwzięcie, które powstaje w ciągu kilku dni – kontynuuje wójt Pstrągowski – Decyzji o warunkach zabudowy było bardzo wiele. Część z tych inwestycji jest realizowana, niektóre z własnych środków inne w oparciu o środki unijne.

Tradycją jest, w trakcie dożynek rozgrywany jest tak zwany turniej sołectw. Uczestnicy rywalizują w kilku konkurencjach, na przykład przeciąganiu liny czy rzucie beretem. W niedzielnych zmaganiach zwyciężyło sołectwo Stare Jemielite, natomiast w zorganizowanym turnieju piłki nożnej wygrała ekipa z pobliskich Mikołajek. Oprócz zmagań sportowych zebrani mogli przysłuchiwać się i oglądać występy najmłodszych ale także i starszych artystów.

mk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *