Filharmonia z Łomży nominowana do Fryderyka… i to podwójnie

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży otrzymała podwójną nominację do tegorocznych nagród FRYDERYK 2017.
W kategorii Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca nominację otrzymała płyta : ACCORDIOFONICA (komp. Bronisław Kazimierz Przybylski, Edward Sielicki, Józef Świder) wykonawcy: Klaudiusz Baran, Łomża Chamber Philharmonic pod dyr. Jana Miłosza Zarzyckiego Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska, Sławomir Dubowski DUX / Requiem Records.
W kategorii Album roku muzyka współczesna nominację otrzymała płyta: STANISŁAW MORYTO wykonawcy: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Anna Sikorzak-Olek, Stanisław Skoczyński, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza ZarzyckiegoRealizacja nagrania: Marcin Domżał DUX.
Tuż po otrzymaniu informacji o nominacjach redakcja portalu wzasiegu.pl skontaktowała się telefonicznie z dyrektorem Filharmonii Janem Miłoszem Zarzyckim, który przebywa na Ukrainie, gdzie dziś będzie dyrygował koncertem Polsko-Ukraińskim z dwoma chórami i wieloma solistami.
Jak Pan przyjął wiadomość o nominacjach?
Z wielką satysfakcją. To zawsze bardzo cieszy, gdy materiał, nad którym pracujemy, a potem efekty naszej pracy są dostrzegalne w szerszej skali.
Czy był pewien element zaskoczenia?
Trochę tak choć nie od razu. Wiadomość o nominacji płyty „Stanisław Moryto” otrzymałem we czwartek około południa. Natomiast wieczorem zacząłem odbierać wiele wiadomości sms z gratulacjami, i wówczas dowiedziałem się o kolejnej nominacji. Chodzi o płytę „Accordiofonica”. Wówczas zaskoczenie było naprawdę duże.
Aktualnie przebywa Pan na Ukrainie…
Tak jestem w mieści Chmielnicki. Tutaj dziś będę dyrygował koncertem Polsko-Ukraińkim. Wystąpią dwa chóry, kilkoro solistów. Pierwsza część koncertu będzie to muzyka polska, druga – ukraińska.
Dzisiejszy koncert to nie jedyny powód Pańskiego pobytu u naszych południowo-wschodnich sąsiadów?
Nie. Jestem tutaj gdyż nawiązujemy współpracę z tutejszą, obwodową filharmonią. Nasza, łomżyńska filharmonia już może pochwalić się dobrą współpracą z filharmonią w Grodnie na Białorusi. Teraz nawiązujemy podobne relacje z filharmonią w mieście Chmielnicki.
Dziękuje za rozmowę
Maciej Kowalski