RN
TwitterFacebook

GD: Anna Archacka – W muzeum w Drozdowie będzie więcej historii

Badanie i prezentowanie historii szlacheckiej Ziemi Łomżyńskiej – to kolejne zadanie, którego realizacji podejmuje się Muzeum w Drozdowie. W zasadzie to już się podjęło, bowiem od wielu lat organizowane są tam spotkania pokoleń kręgu kultury ziemiańskiej. To działanie zostało już wpisane do statutu muzeum, a ono samo zmieniło nazwę. Teraz jest to Muzeum Przyrody Dwór Lutosławskich w Drozdowie.

Poprzednia nazwa nie wyczerpywała w całości zakresu tematycznego, jakim muzeum się zajmuje. Ale zmianie nazwy towarzyszyła też pewna idea. – W nazwie chcieliśmy bezpośrednio nawiązać do roli jaką odgrywał polski dwór na przestrzeni wieków, w przestrzeni publicznej, społecznej oraz do miejsca rodziny Lutosławskich w polskiej historii, kulturze, nauce – mówi Ann Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie.

A rola dworów szlacheckich w naszej historii była bardzo ważna.

– Dwory były synonimem naszej kultury, ostoją patriotyzmu. Dwór ziemiański kierował zrywami narodowymi, ale także tą codzienną pracą organiczną w środowisku, a przywilej posiadania ziemi i dobrego wykształcenia wiązał się u ziemian z poczuciem obywatelskiego obowiązku. I do tych tradycji polskiego dworu chcemy nawiązać w samej nazwie, ale też i w całym spectrum naszych działań – kontynuuje Anna Archacka.

Obranie kursu na historię, w tym historię ziemiaństwa na Mazowszu i Podlasiu to bynajmniej niej jest absolutna nowość. W muzeum w Drozdowie od wielu lat organizowane są spotkania pokoleń kręgu kultury ziemiańskiej. Są to zjazdy potomków ziemian łomżyńskich i nie tylko, a przy okazji tych spotkań organizowane są konferencje naukowe i każdorazowo po konferencji wydawane publikacje nawiązujące do tematyki spotkań.

O działaniach w Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie z jego dyrektor Anną Archacką rozmawia Paweł Zyskowski:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *