RN
TwitterFacebook

GD: Bronisław Puczel i dr Andrzej Borusiewicz – Dobry materiał siewny gwarancją wysokich plonów

Nauka w służbie rolnictwa – tak w skrócie można opisać to, co dzieje się w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie w gminie Sokoły w powiecie wysokomazowieckim. Tam zespoły fachowców pracują nad wyselekcjonowaniem i przygotowaniem materiału siewnego, którego użycie daje gwarancję zwiększenia plonów. Ze stacją od samego początku współpracuje Wyższa Szkoła Agrobiznesu z Łomży, której studenci kierunku rolnictwa mają możliwość odbywania tam zajęć praktycznych. O SDOO i współpracy z uczelnią mówili dziś w Radiu Nadzieja dyrektor SDOO w Krzyżewie Bronisław Puczel i prorektor WSA dr Andrzej Borusiewicz.

– Wskazujemy odmiany, które w obrębie gatunku najlepiej plonują w województwie podlaskim. Na podstawie tych doświadczeń tworzymy listę odmian zalecanych do uprawy. I naprawdę ma to duże, praktyczne znaczenie. Gdyby udało się z roku na rok wprowadzić siew zbóż w województwie z listy odmian zalecanych profesjonalnie przygotowanym materiałem siewnym plony mogłyby się w zasadzie niemal podwoić – mówi Bronisław Puczel.

Wyselekcjonowanie i przygotowanie materiału siewnego to proces długotrwały. Odmiana wpisywana jest do krajowego rejestru na dziesięć lat, jednak to już po roku góra dwóch latach udzielana jest rekomendacja danej odmiany, bądź jest ona kierowana do dalszych badań porejestrowych. Takich odmian materiału siewnego jest bardzo dużo. Na przykład w przypadku pszenicy ozimej to w rejestrze krajowym jest ponad 100 odmian. W doświadczeniach porejestrowych bierze udział około 40 procent. Do obrotu na terenie kraju dopuszczone są wszystkie odmiany zarejestrowane w państwach unijnych, a to daje już liczbę dużo powyżej jednego tysiąca odmian.

Stacja Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie, to także swoisty poligon doświadczalny, na którym wiedzę praktyczną zdobywają studenci rolnictwa z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. Ta współpraca trwa praktycznie od początku istnienia uczelni.

– Dzięki stacji możemy kształcić praktycznie, możemy tam przeprowadzać zajęcia na przykład z metodyki badań czy też z ogólnej uprawy, gdzie możemy praktycznie pokazać studentom jak takie doświadczenia wyglądają, jak może plonować dana roślina – mówi dr Andrzej Borusiewicz, prorektor WSA,

Więcej o Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie i współpracy stacji z Wyższą Szkołą Agrobiznesu w rozmowie Magdy Bochenek z Bronisławem Puczel i Andrzejem Borusiewiczem:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *