TwitterFacebook

GD: Jan Miłosz Zarzycki – Nagrody, nominacje, koncerty. Filharmonia nie zwalnia tempa

To był dobry rok! Upragniony „Fryderyk” za płytę Polish Contemporary Concertos, a także nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego „Podlaska Marka Roku’, ponowna nominacja do prestiżowego międzynarodowego konkursu muzycznego International Classical Music Awards i wiele koncertów w kraju i nie tylko. To rok 2019 Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży w pigułce.

Wiadomość, na którą czekaliśmy od wielu lat, to ta o przyznaniu nagrody polskiej branży fonograficznej – Fryderyka. Wcześniej Filharmonia była pięciokrotnie nominowana do tej nagrody. W efekcie otrzymała ją za szóstym razem. Nagrodę przyznano za płytę Polish Contemporary Concertos w kategorii Album Roku – Muzyka Symfoniczna i Koncertująca.

– Zaszczytem jest dla nas, że znaleźliśmy się w znakomitym towarzystwie. Wśród nominowanych zespołów była na przykład Sinfonia Varsovia, najlepsza polska orkiestra, Filharmonia Narodowa w Warszawie czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Także fakt, że nasza płyta otrzymała nagrodę, to jest niezwykłe osiągnięcie w tym kontekście – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej w Łomży.

Ale to nie jedyne wyróżnienie, jakie trafiło do łomżyńskich muzyków, bowiem filharmonia znalazła się też w gronie laureatów dorocznej nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego – Podlaska Marka Roku. A kolejnym, zasługującym na szczególną ekspozycję wydarzeniem, było uzyskanie nominacji do międzynarodowego konkursu muzycznego International Classical Music Awards.

– Ta sama płyta, niedawno, mniej więcej miesiąc temu, otrzymała nominację do jednej z najważniejszych, światowych nagród muzycznych, jeżeli nie najważniejszej – International Classical Music Awards – przyznaje z dumą Jan Miłosz Zarzycki.

Na wiadomość o rozstrzygnięciu konkursu musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy, a z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży o najwyższy laud rywalizować będą między innymi takie tuzy jak na przykład Los Angeles Philharmonic czy Oslo Philharmonic.

Filharmonia Kameralna nie zapomina jednak o sympatykach jej repertuaru, a także repertuaru jej gości, których już niebawem będziemy mogli usłyszeć na koncertach karnawałowych. Pierwszy już 9 stycznia w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży.

Więcej o minionym roku i najbliższych planach w rozmowie Jana Miłosza Zarzyckiego z Beatą Borkowską:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *