RN
TwitterFacebook

GD: Ks. Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży

Dzisiejszym Gościem Dnia w Radiu Nadzieja, był ksiądz Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy poniżej:

Maciej Kowalski: To już 5 lat jak działa Muzeum Diecezjalne w Łomży. Tak się składa, że taki mały jubileusz przy okazji tej nocy muzeów – można byłoby powiedzieć – ogłaszamy. Jesteśmy gotowi – Muzeum Diecezjalne jest gotowe do tego, aby przyjąć jutrzejszego wieczora. Jak sądzę znowu niezliczone ilości odwiedzających?

Ks. Tomasz Grabowski: Tak. To już piąta Noc Muzeów w Muzeum Diecezjalnym w Łomży. Noc, która jak co roku gromadzi rzesze zwiedzających. To jest szczególny dzień w regionie. Jeśli chodzi o samo miasto Łomża, które oferuje bardzo bogatą ofertę kulturalną i na polu tej oferty pojawiło się pięć lat temu Muzeum Diecezjalne, które jest bardzo chętnie odwiedzaną placówką nie tylko w ciągu roku, ale też właśnie w tę wyjątkową Noc Muzeów.

No tak. To jest rzeczywiście wyjątkowa noc i sama inicjatywa, która wszak nie liczy tak wielu, wielu lat, nie jest tak dużo starsza od Muzeum Diecezjalnego…

Zgadza się.

… w Łomży, ale nie mniej jednak bardzo dobra inicjatywa. Ja troszeczkę odwrócę tę tezę, którą ksiądz wygłosił: że oprócz tej szczególnej nocy jest także odwiedzane w inne dni.

Tak.

No właśnie, ja sobie wyobrażam, że ci co mieszkają blisko, którzy mieszkają w Łomży, będą mogli jutro odwiedzić – jeśli jeszcze tego nie zrobili – będą mogli odwiedzić Muzeum Diecezjalne. Ale ci, którzy mają daleko a słyszą nas w tej chwili i już gdzieś tam rodzi im się idea: warto było by przyjechać, odwiedzić. To kiedy mogą to zrobić?

Oczywiście. Tutaj trzeba powiedzieć, że muzeum jest przede wszystkim otwarte dla każdego. Można też powiedzieć w każdym czasie, ponieważ jest to placówka, która na stałe wpisała się w obraz kulturalny miasta Łomży, w panoramę kulturalną całej diecezji łomżyńskiej. Ta noc jest tylko pewnym wycinkiem, natomiast takim życzeniem moim, jako prowadzącego tę placówkę jest to, abyśmy czerpali ze źródła kultury nie tylko przez jeden wieczór, ale przez cały rok. Bo muzeum ze swoją ofertą wychodzi przez cały rok funkcjonowania poprzez wystawy stałe, ale także wystawy czasowe, które systematycznie dla państwa przygotowujemy.

A jest co obejrzeć – drodzy państwo – proszę mi uwierzyć: byłem, widziałem i już się zastanawiam, żeby po raz kolejny odwiedzić Muzeum Diecezjalne. Pytanie tylko kiedy? Czy rzeczywiście jutrzejszej nocy? Tego nie umiem zagwarantować. Natomiast w niedalekiej przyszłości na pewno. Jest co zwiedzać, jest co oglądać, jest z czego czerpać informacje. Jest czego się uczyć po prostu. Odwiedziny w muzeum to nie jest tylko oglądanie, prawda? Bo jeżeli to właściwie odbieramy, to czerpiemy niesamowitą wiedzę.

Ja myślę, że przede wszystkim placówki diecezjalne, muzea diecezjalne, swoją podstawową funkcję obok funkcji informacyjnej, obok uczenia historii i obok pokazywania eksponatów, to jest przede wszystkim funkcja katechetyczna i ewangelizacyjna. My pokazujemy przede wszystkim obiekty związane z kulturą sakralną, z kulturą duchową człowieka, a to z kolei powinno uwrażliwić serce zwiedzającego na wartość wyższą, jaką jest Bóg.

I takim kolejnym miejscem do tej szczególnej łączności jest właśnie – to są muzea diecezjalne.

Tak.

To nasze muzeum diecezjalne – tak mówię, bo to w naszej diecezji…

Zgadza się. To jest nasza wspólna sprawa.

W dalszej części rozmowy ks. Tomasz opowiada o tym, co znajduje się w salach wystawowych muzeum diecezjalnego, o tym co oferuje, oraz w jakiś sposób eksponaty trafiają do muzeum w Łomży na wystawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *