RN
TwitterFacebook

GD: Małgorzata Frąszczak, Paweł Bogdan i Jakub Mencberger – Pomoc nie zna granic

Każdy z nas może pomóc dzieciom mieszkającym na Białorusi. Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży po raz drugi organizuje przedświąteczną zbiórkę darów. Akcja zorganizowana w roku ubiegłym przerosła oczekiwania jej organizatorów. Koordynatorem działań jest Małgorzata Frąszczak, pełnomocnik rektora do spraw studenckich łomżyńskiej WSA.

Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby ludności polskiej i tutaj muszę powiedzieć, że ludzie, który tam mieszkają, Dokszyce – ten rejon witebski, jest to rejon, gdzie ludzie dwa razy zostali pokrzywdzeni przez los. Są to potomkowie powstańców styczniowych. Oni zostali wywiezieni na Sybir. W momencie, kiedy Polska odzyskała niepodległość, czyli sto lat temu, oni wrócili. Wrócili do Dokszyc i do okolic, i okazało się, że wrócili do Polski szczęśliwi, radośni… Meandry historii spowodowały, że z powrotem trafili pod okupację tych samych ludzi, od których wyjechali z Syberii i tak im się żyje niekoniecznie dobrze – mówi Małgorzata Frąszczak.

Idea pomocy tym, którzy mieszkają w obwodzie witebskim w roku ubiegłym doczekała się realizacji. Organizatorom udało się dotrzeć do tysiąca osób. Nie tylko Polaków ale i Białorusinów. Akcja przyniosła wymierne efekty.

– Oprócz tego, że udało nam się zgromadzić dary dla tych dzieci w formie ubrań, zabawek, książek, środków czystości i jedzenia, to również pokazaliśmy Polakom drogę, gdzie wyrobić kartę Polaka – dodaje Małgorzata Frąszczak.

Posiadacz karty Polaka może przebywać na terytorium Polski, jak też podejmować naukę, na takich samych warunkach, jak mieszkający na stałe w kraju rodacy.

Ale nie obyło się bez komplikacji. Gdy wszystko było gotowe, a zebrane dary czekały na przejazd przez granicę, pojawiły się trudności natury formalno – administracyjnej. Trzeba było te dary zgodnie z prawem przetransportować na drugą stronę. I tutaj z pomocą przyszła była poseł Bernadeta Krynicka, która już niejednokrotnie pokazała, że rzeczy wydawałoby się niemożliwe, można zrealizować nieomal od ręki. W efekcie dary trafiły do adresatów w samo Boże Narodzenie.

Z Małgorzatą Frąszczak, pełnomocnikiem rektora ds. studenckich w WSA w Łomży oraz ze studentami Pawłem Bogdan i Jakubem Mencbergerem rozmawiał Paweł Zyskowski, a każdego kto chciałby włączyć się w tegoroczną pomoc zachęcamy do kontaktu z Wyższą Szkołą Agrobiznesu w Łomży.

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *