TwitterFacebook

GD: Mieczysław Bieniek: Stabilizacja na ryku pracy – to efekt wzrostu gospodarczego

Rynek pracy się stabilizuje – mówił dzisiejszy gość dnia Radia Nadzieja, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży Mieczysław Bieniek. Od kilku lat urzędy pracy w całym kraju notują spadki bezrobocia.

To efekt wzrostu zatrudnienia, będący zdaniem dyrektora Bieńka skutkiem wzrostu gospodarczego. Łomża i powiat łomżyński nie wyróżnia się w tym względzie na tle kraju. Na koniec sierpnia w PUP w Łomży zarejestrowanych było 2.980 osób.

– Powiedziałbym, że sytuacja na rynku pracy się od dłuższego czasu stabilizuje. Był okres gwałtownych spadków ilości osób bezrobotnych, który się zaczął już w 2014 roku, oczywiście oprócz takich wahań jesienno-zimowych, kiedy zawsze był wzrost ilości osób bezrobotnych. W tej chwili sytuacja ustabilizowała się w tym sensie, że doszliśmy do bardzo niskiej stopy bezrobocia, wynoszącej na koniec sierpnia 6.6%, z tego w mieście 7,4% i w powiecie 5,7%. (…) W tej chwili jest taki okres stabilizacji, później magą być niewielkie wzrosty, związane z sezonem jesienno-zimowymmówi Mieczysław Bieniek.

W rozmowie z Pawłem Zyskowskim dyrektor Bieniek poruszył też między innymi temat przygotowania zawodowego młodych ludzi do wyzwań stawianych przez pracodawców. Zauważył, że całyczas jest niedobór kadr z wykształceniem zawodowym, technicznym i inżynieryjnym wobec swego rodzaju nadwyżki młodych osób z wykształceniem humanistycznym.

Jednym z wątków rozmowy jest też temat pomocy finansowej w wysokości 150 tys. złotych z rezerwy ministerialnej na usuwanie skutków klęski żywiołowej, jaka miała miejsce w tym roku na terenach kilku gmin powiatu łomżyńskiego.

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *