RN
TwitterFacebook

GD: Rafał Chodorowski i ks. Zbigniew Pyskło – Gospodarka łowiecka to nie tylko zabijanie zwierząt

Jesień i zima – to tradycyjnie w lasach okres polowań zbiorowych. Sezon teoretycznie rozpoczął się 1. października, ale tak na dobre to zazwyczaj startuje w okolicach imienin Huberta. Te obchodzimy 3 listopada. Św Hubert jest patronem myśliwych. O łowiectwie w tym przede wszystkim o gospodarce łowieckiej z łowczym okręgowym Rafałem Chodorowskim i kapelanem myśliwych ks. Zbigniewem Pyskło rozmawiała Beata Borkowska w poniedziałkowym wydaniu audycji „Gość dnia Radia Nadzieja”.

Większości z nas łowiectwo czy jak kto woli myślistwo kojarzy się z polowaniem na zwierzynę leśną. Tymczasem, jak przekonuje łowczy okręgowy Rafał Chodorowski, to tylko jeden i wcale nie najistotniejszy, choć również bardzo ważny element układanki zwanej gospodarką łowiecką

– Pozyskanie zwierzyny to jest taki koniec polowania, można powiedzieć, takie zwieńczenie łowów. Natomiast żeby doprowadzić do tego zwieńczenia, to tak jak gospodarz dba o swoje gospodarstwo, tak myśliwi dbają o swoje łowisko – wyjaśnia Rafał Chodorowski.

Zaczyna się od spraw administracyjno-dokumentacyjnych. W pierwszej kolejności trzeba podpisać umowę dzierżawną, na mocy której można przystępować do kolejnych działań: tworzenia planów hodowlanych czy tworzenia rocznych planów pozyskania zwierzyny. Ale są też działania w terenie. Przede wszystkim walka z kłusownictwem, które niestety występuje w wielu obwodach leśnych. Często też możemy spotkać myśliwych w lesie nie z dubeltówką, a na przykład z workami na śmieci w rękach:

– Często prowadzone są takie akcje jak sprzątnie lasu, nasadzenia drzew, dokarmianie zwierzyny czy zapobieganie szkodom łowieckim – wymienia łowczy Chodorowski.

Zapobieganie szkodom łowieckim to choćby regulacja populacji zwierząt. Bardzo duże szkody łowieckie czynią dziki. Szczególnie dotkliwie odczuwają to rolnicy, których areały obsadzone są kukurydzą. Dziki czują się w takich łanach kukurydzy, jak w swoistej spiżarni. Dlatego tak ważna jest regulacji ich populacji.

Więcej o gospodarce łowieckiej i tematach związanych z myślistwem w rozmowie Beaty Borkowskiej z Rafałem Chodorowskim – łowczym okręgowym oraz z ks. Zbigniewem Pyskło, kapelanem myśliwych:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen − three =