TwitterFacebook

GD: St. asp. Ewelina Szlesińska, kom. Adrian Karolczuk i podkom. Łukasz Gańko – Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Teoretycznie od poniedziałku, 20 stycznia, praktycznie już piątkowego popołudnia zaczyna się zimowa przerwa w nauce w województwie podlaskim. Przez następne dwa tygodnie szkoły będą świecić pustkami, a uczniowie korzystać z zimowej laby. Na razie tylko laby, bo o zimowych atrakcjach typu jazda na nartach, łyżwach czy sankach, w naszym regionie trzeba na razie zapomnieć.

Ale tak samo jak uczniowie pamiętają o feriach, tak samo nie zapomina o nich Policja, która już od jakiegoś czasu prowadzi zakrojone na szeroką skalę działania prewencyjne.

– Co roku policjanci realizują działania, związane z bezpiecznymi feriami. W zasadzie już szkoły, uczniowie tych szkół, są przygotowywani przez nauczycieli na spotkania z policjantami, zapraszają nas chętnie na takie spotkania i tutaj jak zwykle duża dawka wiedzy przydatnej jak unikać zagrożeń – mówi starszy aspirant Ewelina Szlesińska oficer rasowy Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

A te zagrożenia są wszelakie. Począwszy od nieostrożnych zabaw, na przykład na cienkim lodzie, choć w tym roku na razie takie zabawy w naszym regionie są, z uwagi na iście wiosenną aurę, raczej niemożliwe, to jednak jak mówi przysłowie – przezorny zawsze ubezpieczony, a ostrożności nigdy za wiele. A skończywszy na bezpiecznych zachowaniach na dyskotekach czy podobnych zabawach.

W przypadku wyjazdów grupowych, typu kolonie czy zimowiska, tutaj ciężar odpowiedzialności spoczywa na opiekunach.

– Opiekunowie, to są osoby wyznaczone na miejscu, odpowiedzialne za ich (dzieci – dop.red) bezpieczeństwo. Cokolwiek się dzieje w trakcie pobytu dzieci w okresie tego wypoczynku, musi być skonsultowane z opiekunem – dodaje z naciskiem komisarz Adrian Karolczuk, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

Okres ferii zimowych to czas wyjazdów, zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Przed każdym wyjazdem kierowca powinien dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu, samemu zachować absolutną abstynencję alkoholową, a na drogę, szczególnie dalszą, zaopatrzyć się w termos z ciepłym piciem i koniecznie mieć do pełna zatankowany zbiornik paliwa.

Podkomisarz Łukasz Gańko, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży zwraca uwagę na robienie przerw trakcie podróży.

– Są miejsca odpoczynku, w których można wypić kawę, można nawet wziąć prysznic (…) na pewno przestrzegajmy czasu jazdy, który według statystyk wynosi około cztery i pół godziny. Róbmy sobie bawet krótki odpoczynki – radzi podkom. Łukasz Gańko.

Z aspirant sztabową Eweliną Szlesińską. Komisarzem Adrianem Karolczukiem i podkomisarzem Łukaszem Gańko rozmawia Paweł Zyskowski:

 

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *