RN
TwitterFacebook

GD: Tadeusz Babiel – Oddawanie krwi to sposób na życie

W piątek (22.11) rozpoczynają się doroczne Dni Honorowego Krwiodawstwa. Potrwają przez tydzień. To czas, w którym szczególny nacisk kładziemy na potrzebę dzielenie się krwią. Niektórzy mówią, że dzielenie się tym cennym lekiem, to dzielenie się życiem. Nauka nie znalazła do tej pory substytutu mogącego zastąpić krew.

Od ponad czterdziestu lat krew oddaje Tadeusz Babiel z Łomży, przewodniczący Rady Honorowego Krwiodawstwa przy Zarządzie Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża, który był dziś gościem dnia Radia Nadzieja.

– Krwiodawstwo to w ogóle jest sposób na życie wydaje mi się, bo oddanie krwi daje ogromną satysfakcję temu, kto ją oddaje i daje szansę ratowania zdrowia i życia osób, którym ta krew jest ofiarowana, bezinteresownie i bezimiennie – mówi Tadeusz Babiel.

Sam oddawanie krwi rozpoczął czterdzieści jeden lat temu. Oddał już 60 litrów krwi. Ilość litrów krwi w organizmie człowieka zależy od jego wagi. W człowieku o przeciętnej masie ciała płynie od 5 do 6 litrów krwi. Biorąc to pod uwagę możemy powiedzieć w przenośni, że pan Tadeusz już dziesięciokrotnie podzielił się całym sobą.

Dzielenie się krwią to nie tylko niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują – przekonuje Tadeusz Babiel i dodaje, że to także korzyść zdrowotna jaką czerpie dawca:

– Ciągłe zmuszanie swoich tkanek do pracy, szpik kostny musi pracować, żeby wymieniać krew, jest sposobem na utrzymanie dobrej kondycji, dobrego stanu zdrowia, więc można powiedzieć, że krwiodawstwo służy nie tylko biorcom, ale też i dawcom – dowodzi Tadeusz Babiel.

Dzisiejszy gość dnia Radia Nadzieja obala też narosłe w niektórych kręgach mity, że jakoby oddawanie krwi uzależnia, jest bolesne i niebezpieczne:

– To są rzeczywiście mity. Zarówno to, że się człowiek uzależnia, jak i to, że jest to jakiś zabieg bolesny czy ryzykowny – zaprzecza Tadeusz Babiel i przyznaje, że zdarzały mu się przerwy w oddawaniu krwi, choćby spowodowane stanem zdrowia i przyjmowanymi lekami, a w odniesieniu do obaw o ból w trakcie oddawania krwi przekonuje, że to nieprawda, bowiem dzisiejszy sprzęt jest bardzo wysokiej jakości (czytaj: igły są tak ostre), iż praktycznie uczucie bólu jest wyeliminowane. To samo tyczy się ryzyka w trakcie zabiegu.

Główne uroczystości związane z łomżyńskimi obchodami honorowego krwiodawstwa planowane są na 22 listopada, początek godzina 17:00 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży. A z Tadeuszem Babielem rozmawia Magda Bochenek:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *