RN
TwitterFacebook

GD: Tadeusz Zysik – Kontynuacja usługi e-PIT i mikrorachunek dla każdego

Nowy rok nabiera tempa, mobilizując nas do przygotowywania rozliczeń podatkowych. Największą ulgę biurokratyczną odczują podatnicy, rozliczający się na formularzach PIT-37, PIT-38 (to tak jak w roku ubiegłym) oraz PIT-28 i PIT-36, korzystający, podobnie jak w roku ubiegłym, z usługi e-PIT. Nie dotyczy to jednak osób prowadzących działalność gospodarczą.

Usługę e-PIT wprowadzono w roku ubiegłym. Jak się okazało – z dużym powodzeniem. Z tej możliwości, analizując dane Urzędu Skarbowego w Łomży, skorzystało kilkanaście tysięcy podatników, rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38.

– Z trzydziestu trzech tysięcy zeznań, złożonych ogółem przez podatników na formularzach PIT-37 i PIT-38 (…) drogą elektroniczną zostało złożonych około trzydzieści tysięcy, z tego z formuły e-PIT skorzystało piętnaście tysięcy ludzi – mówi Tadeusz Zysik, naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży.

Wprowadzona w roku ubiegłym usługa e-PIT, będzie kontynuowana w tym roku. Podatnicy, korzystający z tej możliwości, decydują się by to Urząd Skarbowy dokonał za nich ich rozliczenia rocznego, mając jednocześnie cały czas możliwość wglądu do przygotowanego rozliczenia, łącznie z możliwością wprowadzania korekt, aż do dnia, w którym minie termin składania dokumentu.

Od tego roku przedsiębiorcy regulujący należności do Urzędu Skarbowego, zobowiązani są dokonywać wpłat z wykorzystaniem tak zwanego mikrorachunku. To indywidualny rachunek podatkowy, na który należy wpłacać podatki PIT, CIT i VAT. To także rachunek, na który podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej będą zobowiązani wpłacać należności, wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego. To ułatwienie przede wszystkim pracy urzędnikom, ale też wprowadzenie większej przejrzystości w dokumentacjach podatkowych.

– Każdy podatnik, który będzie miał potrzebę wpłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, ma udostępniony swój rachunek bankowy na portalu podatki.gov.pl. Tam wystarczy zajrzeć, wpisać swój numer pesel i jest ten rachunek udostępniony – wyjaśnia Tadeusz Zysik.

O rozliczeniach z fiskusem z Tadeuszem Zysiekim rozmawia Magda Bochenk:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *