RN
TwitterFacebook

GD: Zuzanna Choińska i Beata Narewska – Chemia z górnej półki

Chemia jest jej pasją a największym autorytetem Maria Skłodowska-Curie. To Zuzanna Choińska, uczennica drugiej klasy Liceum Katolickiego w Łomży, która zakwalifikowała się do drugiego etapu Olimpiady Chemicznej. Zuzanna tajniki atomów, pierwiastków, zasad, kwasów itd., zgłębia pod okiem nauczycielki chemii Beaty Narewskiej.

W tym roku wystartowała 66. edycja Olimpiady Chemicznej, która w wielu kręgach jest uważana za wyjątkowy sprawdzian wiadomości. Niejednokrotnie to właśnie w jej trakcie na szersze wody wypływają późniejsze tuzy tejże centralnej nauki przyrodniczej. Do drugiego etapu obecnej edycji olimpiady zakwalifikowało się 344 uczniów z całej Polski, w tym dziewięciu z okręgu białostockiego, a wśród nich Zuzanna Choińska z Liceum Katolickiego z Łomży.

I etap olimpiady rozegrano pod konic listopada. Był to etap czysto teoretyczny, a uczestnicy mieli do rozwiązania pięć zadań. II etap będzie rozegrany w okolicach przełomu stycznia i lutego przyszłego roku i będą to zmagania dwudniowe. Będą też dwie części: teoretyczna i praktyczna czyli laboratoryjna. Nazwiska tych, którzy zakwalifikują się do III etapu poznamy 26 lutego. Grono szczęśliwców zmierzy się w wielkim finale na początku kwietnia, a listy laureatów i wyróżnionych będą znane 15 kwietnia. Cztery osoby z najlepszymi wynikami wezmą udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej.

Zuzanna Choińska chemią zaraziła się, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, już w pierwszej klasie gimnazjum. Sama nie ukrywa, że duża w tym zasługa nauczycielki Beaty Narewskiej. Ta nauka tak młodej dziewczynie przypadła do serca, że po dziś dzień potrafi poświęcać jej nie tylko czas przeznaczony na zdobywanie wiedzy, ale także późne godziny wieczorne. Chętnie też dzieli się swoją wiedzą z kolegami i koleżankami, pomagając poznawać tajemnice ukryte w związkach chemicznych. Stąd też nie dziwne, że gdy Zuzanna zakwalifikowała się do II etapu olimpiady, gratulacjom ze strony rówieśników nie było końca.

– Moi przyjaciele, po tym jak przeszłam w pierwszym etapie, ucieszyli się chyba bardziej ode mnie (..,.) jestem bardzo wdzięczna za takie wsparcie – mówi Zuzanna Choińska.

Z Zuzanną Choińską i jej nauczycielką Beatą Narewską rozmawia Paweł Zyskowski:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *