TwitterFacebook

Gmina Łomża: W Podgórzu upamiętniono 80. rocznicę I deportacji Polaków na Syberię [FOTO]

Dzisiaj w Podgórzu w samo południe upamiętniono 80. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na nieludzką ziemię na Syberii. Uroczystość odbyła się w bibliotece w Podgórzu, gdzie od lat gromadzone są informacje o Sybirakach.

Główne uroczystości poprzedziła Msza Święta w intencji Zesłańców, ich rodzin i za Ojczyznę, która odbyła się o godzinie 11 w kościele pw. św. Antoniego z Padwy w Podgórzu. Nim złożono kwiaty i zapalano znicze pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Sybiru przy bibliotece, to odśpiewany został hymn Polski oraz hymn Sybiraków przy akompaniamencie Chóru męskiego z Podgórza.

To właśnie w bibliotece w Podgórzu od lat odbywają się spotkania z Sybirami i zbierane są informacje o Polakach zesłanych na Syberię:

Udało nam się sprawdzić 845 nazwisk osób, które zostały wywiezione na Syberię z naszej gminymówi dyrektor biblioteki, Wiesława KłosińskaTe osoby są uwidocznione na słupach oświetleniowych w Alei Zesłańców Sybiru. Cieszymy się, że możemy w taki godny sposób oddać hołd wszystkim Sybirakom. Tym co zostali wywiezieni, inni wrócili, drudzy zostali na Syberii. Różne losy ich spotkały.

O tym, że takie uroczystości są potrzebne i trzeba o tych wydarzeniach pamiętać mówi jeden z Sybiraków, Jan Truszkowski, który napisał kilka książek o Polakach zesłanych na Sybir:

– Pamięć o tych wydarzeniach zanika. Czas robi swoje twierdzi Jan Truszkowski – To pozostaje dla potomnych. Ludzie żyjący mogą opowiadać, ale zabierają tajemnice ze sobą, na tamten świat. A jeżeli się napisze, to zostaje to już w pamięci.

W trakcie wydarzenia można było usłyszeć przemówienia okolicznościowe dr Krzysztofa Sychowicza z IPNu, czy też Prezesa Oddziału Związku Sybiraków w Łomży, Danuty Pieńkowskiej-Wolfart. Przybyłym na uroczystość Sybirakom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz książki.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

JT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *