RN
TwitterFacebook

Gmina Piątnica: Zesłańcy Sybiru patronują szkole w Olszynach [FOTO]

Dzień 6 października 2019 roku niewątpliwie zapisał się w pamięci naszej społeczności jako jeden z najważniejszych. To właśnie tego dnia m.in. dzięki Pani Dyrektor Sylwii Pieńkowskiej nasza szkoła otrzymała sztandar oraz nadano jej imię Zesłańców Sybiru. Pamięć o niewinnie zamordowanych Zesłańcach już od kilku lat jest kultywowana przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Olszynach, którą celebrował łomżyński biskup senior dr Stanisław Stefanek. W świątyni zgromadzili się zaproszeni  goście m.in. Sybiracy, jednostki organizacyjne gminy i władze samorządowe, a także dyrektor, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice oraz mieszkańcy Olszyn. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych z sąsiednich szkół i Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszynach. Podczas nabożeństwa poświęcony został również sztandar.

Po mszy świętej, w uroczystym orszaku udaliśmy się na plac szkolny, gdzie została poświęcona i odsłonięta tablica upamiętniająca to wydarzenie. Następnie wszyscy przenieśliśmy się do budynku szkoły, gdzie miała miejsce część oficjalna uroczystości, która rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Państwowego. Pani Dyrektor Sylwia Pieńkowska bardzo serdecznie przywitała wszystkich przybyłych gości, których obecność nadała uroczystości szczególny i podniosły charakter. Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie przez przedstawicieli Rady Rodziców poświęconego Sztandaru Dyrektorowi Szkoły, a następnie wręczenie go Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu Uczniów. W dalszej kolejności Poczet Sztandarowy zaprezentował zgromadzonym sztandar szkoły, a prowadzący odczytał jego opis. Zgodnie z tradycją wierności sztandarowi, Dyrektor Szkoły, przewodniczący Rady Rodziców, Przedstawiciel Rady Pedagogicznej oraz przedstawiciele uczniów złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie odśpiewano Hymn Sybiraków i o głos został poproszony Wójt Gminy Piątnica Pan Artur Wierzbowski. Nie zabrakło również ciepłych słów od pozostałych zebranych gości.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli przybliżyli trudne losy zesłańców Sybiru. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor podziękowała wszystkim zebranym, a w szczególności ks. Markowi Natkowskiemu – fundatorowi sztandaru. Gości zaś poproszono o wpis do Księgi Pamiątkowej naszej Szkoły. Następnie wszyscy udali się na wspólne świętowanie.

UG Piątnica/Zdjęcia: Karol Babiel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *