RN
TwitterFacebook

Gmina Śniadowo: Dziękowali za tegoroczne plony i trud rolniczej pracy[FOTO]

Po raz czwarty w gminie Śniadowo odbyły się dożynki gminne. Tradycją już się stało, że dożynki w gminie organizowane są naprzemiennie, raz w Śniadowie, raz w Szczepankowie. W tym roku gospodarzem była stolica gminy, a współorganizatorem, obok Urzędu Gminy, śniadowska parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Ideą dożynek gminnych jest łączenie. Chodzi o to, by w tej naszej małej Ojczyźnie, jaką jest gmina, nie było podziałów na tą parafię czy tą, ale żebyśmy razem pewne rzeczy robili, razem chwalili Pana Boga – to przede wszystkim – i żeby to działanie pokazywało nam, że pracujemy wszyscy – mówi proboszcz parafii w Śniadowie ksiądz Tomasz Wilga.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, gdzie zebrali się mieszkańcy gminy, ale też przybyli na tą uroczystość goście. W homilii ks. proboszcz Tomasz Wilga kilkakrotnie nawiązywał do Ślubów Jasnogórskich, Wielkiej Nowenny i Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza, uwydatniając przy tym znaczenie słów „przysięgam” i „ślubuję” oraz konieczność ich powtarzania przed obliczem Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski.

Po Mszy św. zebrani udali się na plac w centrum Śniadowa, gdzie mimo kapryśnej pogody, odbywały się dalsze części niedzielnego wydarzenia. Na scenie nie zabrakło okolicznościowych przemówień, po których obecni kapłani, ale też i samorządowcy, dzielili się chlebem ze zgromadzoną widownią. Po tym akcencie rozpoczęła się część artystyczna i sportowa.

Dożynki, to dobry moment aby spojrzeć na gminę przez pryzmat rolnictwa. A to w gminie Śniadowo jest zdecydowanie dominującą gałęzią gospodarki lokalnej. Około 80 procent społeczności gminnej związane jest z rolnictwem. W gminie dominują gospodarstwa produkujące mleko.

Na przestrzeni ostatnich lat liczba gospodarstw na terenie gminy zmalała, jednak te, które pozostały są silniejsze, mają większą powierzchnię, a jeżeli chodzi o charakter tych naszych gospodarstw, to słyniemy z tego, że mamy dobre, duże, dobrze rozwijające się gospodarstwa, zajmujące się produkcją mleka – mówi wójt gminy Śniadowo Rafał Pstrągowski.

Kolejne, już przyszłoroczne dożynki gminne, zgodnie z tradycją odbędą się w Szczepankowie, a ich współgospodarzem będzie tamtejszy proboszcz ksiądz Dariusz Wizner:

To piękna tradycja i myślę, że trzeba dołożyć wszelkich wysiłków żeby ją podtrzymywać i zachęcać do dziękowania za plony, które otrzymaliśmy od Pana Boga, ale też żeby doceniać i dziękować też rolnikom za ich nieustanny trud i poświęcenie – mówi ks. Dariusz Wizner.

mk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *