RN
TwitterFacebook

Gmina Śniadowo: Zginęli, bo ważna dla nich była Polska

7,5 metrowy prosty, drewniany krzyż stanął w Wierzbowie, aby upamiętnić żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, uczestników Bitwy pod Wierzbowem, która miała miejsce 18 września 1945 roku. Na kamiennej tablicy wyryto nazwiska poległych oraz aresztowanych i zamordowanych przez komunistów.

20 września 2020 roku odbyły się uroczystości upamiętniające poległych w Bitwie pod Wierzbowem, zwanej również jako Bitwa na Cegielni. Pamiątkowy kamień przybliża nam nazwiska 10 młodych ludzi, którzy walkę o wolną Polskę prowadzili mimo zakończenia wojny z Niemcami. Najmłodszy z bohaterów miał 16 lat.

Uroczystą mszę świętą, sprawowaną przez biskupa Tadeusza Bronakowskiego, podczas której poświęcił pomnik, poprzedziły występy artystyczne dzieci i młodzieży z Gminnej Orkiestry Dętej ze Śniadowa, chóru szkolnego ze Szkoły Podstawowej w Szczepankowie i Grupy Chorągwiarskiej z GOK w Śniadowie.

“Los tych żołnierzy pokazuje, że wolność nie jest dana raz na zawsze” – mówił w homilii biskup Tadeusz. Przypomniał słowa Marszałka Piłsudskiego: “Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”.

Po zakończonej mszy świętej, licznie zebrani goście przeszli do pomnika, gdzie gospodarz gminy – wójt Rafał Pstrągowski – rozpoczął drugą część uroczystości. W imieniu Społecznego Komitetu Upamiętniającego Bitwę pod Wierzbowem i Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych powitał uczestników wydarzenia i podziękował za trud przygotowania tak doniosłej uroczystości. 

“Powinniśmy być dumni ze swoich przodków” – mówił Dariusz Syrnicki ze Związku Żołnierzy NSZ Okręg Łomża. “Ktoś, kto mówi inaczej, nie jest przyjacielem Polski”.

Delegacje gości złożyły wiązanki i zapaliły symboliczne znicze pod pomnikiem – krzyżem.

“Patrząc na wiek tych żołnierzy, niektórzy z nich mogliby stać tu z nami dziś” – mówił w okolicznościowym przemówieniu poseł Lech Antoni Kołakowski.

Cześć i Chwała Bohaterom – wybrzmiał dwukrotnie okrzyk, po którym Dariusz Syrnicki podziękował za udział w uroczystości i zaprosił na ciepły posiłek do remizy w Wierzbowie.

Tomasz Szeląg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *