RN
TwitterFacebook

Gmina Wizna: Badacze wskazali miejsce pochówku kapitana Raginisa

Historia obrony i obrońców Wizny do tej pory była niepełna. Była, bo po wielu latach badań można dziś dokładnie wskazać miejsce, w którym pierwotnie spoczęli bohaterowie tacy jak kpt. Władysław Raginis czy porucznik Stanisław Brykalski.

Nie wiedzieliśmy, gdzie jest dokładnie to miejsce gdzie pochowano żołnierzy, a później dopiero przeniesiono ich w pas drogowy. Historia była niepełna przez to, że nie wiedzieliśmy, gdzie była pierwotna mogiła. To zostało ustalone w sobotę (7.12. – przy. red.). Teraz będzie można na pewno powiedzieć, że to było przy schroniemówi Marcin Sochoń, rzecznik Stowarzyszenia Wizna 1939.

Miejsce spoczynku kapitana Raginisa udało się ustalić w oparciu o relacje i wspomnienia miejscowej ludności. 

Pani Puchowicz, która była małą dziewczynką wtedy, wskazywała przypuszczalnie to miejsce. Tą najistotniejszą informacją, która przeplatała się w zeznaniach świadków, to było to, że to było koło schronu wyjaśnia. 

Najważniejszą częścią prac były jednak badania georadarowe, przeprowadzone przez Dariusza Szymanowskiego, które wskazały konkretne miejsce:

– Pozostało nam jedynie potwierdzić to poprzez wykop pod nadzorem archeologa, zrobiliśmy to i potwierdziliśmy – dodaje Marcin Sochoń.

Kapitan Władysław Raginis złożył przysięgę, że żywy nie odda bronionego odcinka. Kiedy został zmuszony do kapitulacji popełnił samobójstwo w swoim schronie. Ciała jego nie pozwolono pochować, dlatego nikt nie wchodził do schronu. Po tygodniu przyjechali Niemcy, którzy obłożyli schron sianem i podpalili. Dopiero po tym czasie pozwolili miejscowej ludności pochować ciała bohaterów. Na miejsce spoczynku wybrano teren obok schronu. 

Pośmiertnie został awansowany na stopień majora.

BB/ red. pg

1 komentarz

  1. staku Odpowiedz

    Cześć i chwała Bohaterom!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen + 15 =