RN
TwitterFacebook

Idźcie i głoście… Ewangelizja od drzwi do drzwi

Grupa 10 osób z parafii Bożego Ciała w Łomży prowadziła dziś ewangelizację metodą „porta porta”, czyli „od drzwi do drzwi”.

Ich działania wpisały się religijny aspekt trwającego obecnie Wielkiego Jubileuszu 600 lecia nadania praw miejskich Łomży. Wierni odwiedzili mieszkańców bloku przy ul. Kamiennej, pukając kolejno do mieszkań z Dobrą Nowiną. Wrażenia pozytywne. Spotkaliśmy również osobę niewierzącą. Mężczyzna wysłuchał nas, był bardzo uprzejmy i życzliwy. Nikt się do nas źle nie odezwał – mówi Teresa Ulatowska, jedna z ewangelizatorek. Kobieta dodaje, że spotkania przebihjegały w miłej atmosferze, choć niektóre mieszkania były zamknięte. Nie znamy przyczyn. Możliwe, że kogoś nie było, lub ktoś nie miał ochoty na wizytę. Przed każdymi zamkniętymi drzwiami krótko się pomodliłyśmy, aby Bóg błogosławił właścicielom tych mieszkań, by lokatorzy czuli się tutaj dobrze – wspomina Barbara Rogowska, która również brała udział w głoszeniu Dobrej Nowiny mieszkańcom bloku przy ul. Kamiennej. Wszyscy ewangelizatorzy są ludźmi zaangażowanymi w życie parafii, a działanie było przygotowywane przez duszpasterzy na czele z ks. Wojciechem Nowackim, proboszczem parafii pw. Bożego Ciała w Łomży i koordynatorem Odnowy w Duchu Świętym w diecezji Łomżyńskiej. W rozmowie z reporterami Radia Nadzieja duchowy wyraźnie podkreślił, że swobodne rozmowy o Bogu w miejscach publicznych i domach są wypełnieniem najważniejszej misji Kościoła Katolickiego, która wielokrotnie wybrzmiewa w ustach Papieża Franciszka. Ojciec Święty mówi jasno, że dzisiejszy świat ma pełne prawo usłyszeć Dobrą Nowinę od chrześcijan pełnych radości w Duchu świętym. Radością, która płynie z Ducha świętego, trzeba promieniować – wskazuje ks. Wojciech Nowacki. Mieszkańcy bloku przyznają, że inicjatywa duchowego pokrzepienia poza murami świątyni zdaje egzamin. Takiego zdania jest między innymi Zofia Witkowska, która w bloku przy ul. Kamiennej mieszka od grudnia, chwali sąsiadów i jest otwarta na wszelkie inicjatywy służące lepszej komitywie społecznej. Cieszę się, że tu jestem. Blok jest przystosowany do osób niepełnosprawnych, to istotne. Panie ewangelizatorki pomodliły się razem z nami. Moim zdaniem podobne inicjatywy są potrzebne i jestem za tym, żeby ludziom stwarzać szansę usłyszenia o dobroci Boga, gdziekolwiek się znajdą – zaznacza jedna z lokatorek.

Chrześcijański dialog w mieście nie jest niczym nowym. Już w 2014 roku realizowano projekt pt. „Ewangelizacja Łomży” we współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego. Na łamach „Głosu Katolickiego” pisaliśmy o „wewnątrz-misyjnej” inicjatywie, podjętej przez Kościół Łomżyński, realizowanej przez lokalne wspólnoty i duszpasterzy. Warto jeszcze wspomnieć o Diecezjalnej Szkole Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji. Inicjatywa ruszyła w listopadzie ubiegłego roku. Jej członkowie spotykają się raz w miesiącu, aby nabywać ewangelizacyjnego warsztatu. Formujemy się świetnie, modlimy się też dobrze w naszych kościołach, ale bardzo często brakuje nam warsztatu czyli narzędzi jak pójść i ewangelizować – zaznacza ks. Jacek Czaplicki, pomysłodawca.

W sobotę 9 czerwca w godzinach 14:00 – 17:00 ewangelizatorów będzie można spotkać na terenie łomżyńskiego kompleksu sportowego między ul. Konstytucji 3 maja, a ul. Strzelniczą. Godzinę później, o 18:00 na rynku Starego Miasta rozpocznie się koncert zespołu “Trzecia Godzina Dnia” – jednej z najbardziej znanych chrześcijańskich grup wykonujących muzykę gospel. Towarzyszyć im będzie Mietek Szcześniak.

pd

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × 5 =