RN
TwitterFacebook

Jedwabne: Gmina szuka informacji i osobach zesłanych na Sybir

Każdy opis naocznych świadków, zdjęcia, dokumenty bądź też artykuły dotyczące mieszkańców gminy Jedwabne, którzy zostali zesłani na Syberię będzie pomocny. Władze wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej chcą stworzyć album dotyczących tamtych wydarzeń.

W Polsce od 1991 roku obchodzony jest Dzień Sybiraka, który przypada na 17 września. Data jest nieprzypadkowa, bo to wtedy ZSRR napadło na Polskę. Tego dnia upamiętniane są ofiary i osoby zesłane na Syberię, Ural czy do Kazachstanu. Drugą szczególną datą jest 10 luty, kiedy to obchodzona jest rocznica pierwszej wywózki w głąb sowieckiej Rosji z 1940 roku. 

Teraz Urząd Miejski w Jedwabnem zwrócił się z prośbą o przekazywanie informacji na temat mieszkańców naszej gminy oraz miasta Jedwabne, którzy byli zesłani na Syberię.

Wszelkie uzyskane materiały w postaci opisów naocznych świadków, zdjęć, dokumentów oraz artykułów będą wykorzystane do stworzenia albumu dotyczącego tamtych wydarzeń. Projekt tworzony jest przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstokuczytamy w komunikacie.

Informacje można przekazywać drogą elektroniczną na adres e-mail: promocja@jedwabne.pl lub osobiście w UM w Jedwabnem (sekretariat).

UM Jedwabne/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *