RN
TwitterFacebook

Jedwabne: Mural historyczny upamiętni tych, których wywieziono na Sybir

Sowieckie deportacje na wschód przedstawiał będzie pierwszy mural w Jedwabnem. Dzięki staraniom samorządu i stowarzyszenia miłośników ziemi jedwabieńskiej pamięć o osobach wywiezionych na Sybir zostanie zachowana w nietypowy sposób. 

– Żeśmy doszli do wniosku, że jednak trzeba uhonorować tych, którzy zostali deportowani, którzy byli prześladowani przez system sowiecki i w ten sposób upamiętnić to, co miało miejsce w okresie II wojny światowej, a więc wywózki, deportacje, aresztowania przez sowietów naszych mieszkańców – mówi Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego. 

Mural to sposób na lekcję historii, nie tylko w szkolnej ławce:

– To jest forma takiej edukacji. Pokazania, przypomnienia tego, kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, kim byli nasi dziadkowie. To można usłyszeć nie tylko z ławki szkolnej, ale również gdy wyjdzie się gdzieś na zakupy do sklepu, przejeżdża się przez miasto i widzi się taki mural, który jest żywą historią danej miejscowości – dodaje Niebrzydowski.

Szacuje się, że przymusowo wywiezionych na Sybir było około pół tysiąca mieszkańców gminy Jedwabne. Malowidło projektu Rafała Roskowińskiego powstanie na murze przy ulicy Wojska Polskiego 2 najpóźniej do końca wakacji. Koszt jego wykonania wynosi 7 tysięcy złotych, które pokryje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. 

Oto projekt muralu:

BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *