TwitterFacebook

Jeleń zastąpił bobra. Nowy herb gminy Łomża

11 radnych podczas dzisiejszej sesji gminy Łomża było za ustanowieniem nowego herbu gminy. Bobra odgryzającego pień drzewa i kłos zboża po 20 latach w herbie gminy zastąpi średniowieczne grodzisko, nad którym jest złoty ruszt jako atrybut św. Wawrzyńca – patrona najstarszej parafii na północno – wschodnim Mazowszu, powstałe tu około 1000 roku. W bramie tego grodziska jest głowa jelenia z porożem nawiązująca do herbu Łomży, z którą historia gminy jest nierozerwalnie połączona.

Gmina planowała zmienić herb już w 2015 roku. Spowodowane to było tym, że mieszkańcy gminy skarżyli się na bobry, które wiele szkód wyrządziły rolnikom. Jak mówi wójt gminy Łomża, Piotr Kłys ważnym jest, aby wizerunek gminy kojarzył się pozytywnie.

Sprawa wróciła dopiero teraz, gdyż jak mówi wójt, herb nie jest najważniejszą inicjatywą uchwałodawczą: 

Mamy wiele zadań modernizacyjnych na drogach, wiele zadań termomodernizacji szkół. To są bardzo obciążające zadania, wiele wniosków unijnych napisanych, a potem wygranych. W międzyczasie podpisaliśmy umowę z heraldykiem i na spokojnie to było przygotowywane. Herb to nie jest coś co musi być na szybko zrobione. A ja też nie chcę mieć zarzutów, że herb jest najważniejszą rzeczą, którą się zajmuję. Jest ważny, ale trzeba pamiętać, że infrastruktura życia naszego codziennego często jest dużo ważniejsza i tym musimy się zająć najpierw – mówi wójt gminy Łomża, Piotr Kłys. Chcę, aby nasza gmina miała swój wizerunek, miała swoją tożsamość. Żeby mieszkańcy, którzy mieszkają tutaj od lat i ci, którzy przychodzą do gminy Łomża tak jak ja, żeby czuli się, że są w miejscu, które jest godne. Że są związani z samorządem, a ten samorząd to nie jest twór, który powstał wczoraj. My mamy swoją historię – dodaje Piotr Kłys.

Poprzedni herb gminy był wybrany w drodze konkursu. Konkurs wygrało dziecko jednej ze szkół w gminie, które przygotowało projekt herbu. W 1997 roku spełniał on wymogi formalne. Jednak w roku 1999 zmieniły się przepisy, które mówiły o tym jak herby powinny być tworzone i jakich zasad muszą się trzymać heraldycy definiując pojęcie herbu wprowadzając je na poszczególne gminy.

Podjęliśmy może późno tę decyzję jako gmina, ale cieszymy się, że to następuje, że budujemy naszą tożsamość zgodnie z prawem, bo mamy pozytywną opinię komisji heraldycznej powołanej przy MSWiA. Każdy symbol, każdy kolor tego herbu coś znaczy i buduje to czego nie widać bezpośrednio. To co mówi o naszej kulturze, historii i korzeniach – mówi sekretarz gminy Łomża Dorota Pazik.

Po burzliwej dyskusji przed głosowaniem 11 radnych zagłosowało za ustanowieniem nowego herbu, 2 radnych było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Jednym z radnych, których głosował przeciw był Zygmunt Lutostański.

Nie widzę potrzeby zmiany tamtego starego herbu. Od wielu lat ten herb był związany z gminą i zmiana herbu nic nie zmieni. Bobry były i robią szkody. Taka jest specyfika naszej gminy, że tu są dziki, które nam dokuczają, żurawie, które dokuczają. Taki region niestety. To są ogromne koszty, które poniosą podatnicy. Jest wiele innych potrzeb, na które można by było te pieniądze przeznaczyć (…) Wizualnie może być, ale żeby to wójt pokrył z własnej kieszeni i kieszeni radnych, którzy to zatwierdzą. Dodaje również, że nie było żadnych konsultacji w tej sprawie. To był kaprys wójta – mówi radny Lutostański.

Jak twierdzi sekretarz gminy, konsultacje w pewnym zakresie się odbyły jednak nie ma wymogu prawnego, który narzuca te konsultacje.

To są ściśle określone szczegóły. Pracują nad tym heraldycy, historycy specjalizujący się w tej materii tylko i wyłącznie. Każdy symbol coś znaczy więc jakby głosowanie internetowe czy mówienie co jest ładniejsze co jest brzydsze to nie o to chodzi. To ma coś znaczyć i ma się w formule prawnej sprawdzać. Jeżeli kiedyś ogłosimy konkurs na logo wtedy rzeczywiście konsultacje społeczne w formie głosowań ankietowych w internecie mają racje bytu. My przygotowywaliśmy projekt herbu gdzie kolor, kształt, pociągnięcie każdej kreski coś znaczy – uzupełnia Dorota Pazik.

Oprócz nowego herbu, gmina będzie miała nową flagę, sztandar, pieczęć, flagę stolikową i banner gminy. Koszt całości to blisko 8 tysięcy złotych.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *