TwitterFacebook

Jelenie wyszły na rykowisko

Wrzesień to pora rykowiska jeleni – jednego z najciekawszych zjawisk przyrodniczych. W tym czasie byki toczą walki, rywalizując o względy swoich wybranek.

Okres godowy jeleni w Polsce rozpoczyna się zazwyczaj w drugiej połowie września i trwa przez około 4 tygodnie. Zależy m. in. od warunków atmosferycznych. Sprzyjają mu zimne noce z porannymi przymrozkami. Wokalne popisy byków zaczynają się przed zachodem słońca i kończą w okolicach świtu.

Samce jeleni zaczynają wydawać głośne odgłosy, słyszalne na przestrzeni wielu kilometrów. – Byk im starszy, tym groźniej ryczy, tym bardziej straszy, natomiast młodsze byki dopiero próbują uczyć się – wyjaśnia Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi z siedzibą w Drozdowie. – W sytuacji, kiedy jest ciche rykowisko można wywołać byki. Natomiast w sytuacji, gdy chcemy podejść bardzo blisko do byka, sprowokować go żeby wyszedł z lasu, możemy to zrobić za pomocą specjalnej tuby. Sztuka wabienia byków jest bardzo trudna i można się jej uczyć całe życie – dodaje Mariusz Sachmaciński.

Podczas rykowiska jelenie prezentują się nadzwyczaj okazale z nowymi porożami. Ciekawostką jest, że podczas okresu godowego zwierzęta te tracą około 30 procent masy swojego ciała.

W Dolinie Narwi jest około 150 do 200 łań z cielakami i byków, które dotarły z Czerwonego Boru albo z Doliny Biebrzy. Rykowiska odbywają się w kilku miejscach, w tzw. gniazdach rykowiskowych. Te znajdują się m. in. w Olszynie Pniewskiej, ale także w okolicy Łomży i Kupisk.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *