TwitterFacebook

Jubileuszowy Novum Jazz Festiwal rozpoczęty [FOTO]

Po raz drugi w dziesięcioletniej historii międzynarodowego przeglądu młodych wykonawców muzyki jazzowej „Novum Jazz Festiwal” zjechali do Łomży artyści z aż trzech kontynentów. W sumie z ośmiu państw. Dziesiąta, jubileuszowa edycja konkursu rozpoczęła się w piątkowy wieczór w Centrum Katolickim przy parafii Krzyża Świętego. Jazzowa uczta dla fanów tego gatunku muzyki będzie trwała do niedzieli. Głównym punktem festiwalu jak co roku będzie konkurs na Nową Nadzieję Jazzu. W tym roku o tytuł powalczy ostatniego dnia festiwalu 16. młodych artystów.

Festiwal zainaugurowało trio gitarzysty Dawida Kostki z Poznania, który w ubiegłym roku w konkursie na Nową Nadzieję Jazzu zajął drugie miejsce. Muzyk zdobywa nagrody niemalże we wszystkich konkursach w jakich bierze udział. Nagrody nie udało mu się przywieźć tylko ze światowego konkursu w Montreux, do którego jak do tej pory zakwalifikowało się łącznie z Dawidem tylko trzech polaków.

Dawid zajął wtedy piąte miejsce. To jest wielki sukces – mówi Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny festiwalu.

Dawid przyznał publiczności, że jazzowy festiwal w Łomży po raz kolejny go zaskoczył:

To co bardzo mnie urzekło i rok temu i w tym roku, że ludzie są niezwykle chłonni na muzykę, przemiła atmosfera, cudowne, urokliwe miejsce, mimo, że nie za duże to gra się tu bardzo przyjemnie. Z wielką przyjemnością wróciłem tutaj po roku i cieszę się bardzo, że w tym roku jestem już jako osoba koncertująca. Wrażenia są po prostu wspaniałe i cieszę się, że mogliśmy ten festiwal zainaugurować w tym roku. Mam nadzieję, że nie ostatni raz – opowiada Dawid Kostka.

Jako drudzy zagrali Maciej Afanasjew & Karol Szymanowski feat. Adela Konop. Na wyjątkowym instrumencie zwanym base vibe zagrał Karol Szymanowski. Dlaczego wyjątkowym? Ponieważ jest to instrument, którego wyprodukowane są tylko trzy egzemplarze na świecie. Instrument został wykonany przez firmę francuską przy współpracy z Karolem Szymanowskim. Drugi egzemplarz zakupili Chińczycy, a trzeci pozostał w tej firmie. Jest to wibrafon rozszerzony o dolny rejestr.

Karolowi brakowało dolnych nut, gdyż gra on ośmioma pałeczkami. Chciał te dolne dźwięki i gdyby one zostały wyprodukowane z metalu to by niedobrze grały, dlatego oni zrobili sztabki drewniane – mówi Mirosław Dziewa.

W sobotę, w Centrum Katolickim o godzinie 18 rozpocznie się drugi dzień festiwalu, gdzie wystąpią Quantum Trio oraz Mike Parker’s Trio Theory.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *