RN
TwitterFacebook

Karmienie piersią a dieta eliminacyjna

Dieta matki karmiącej piersią to wyjątkowo kontrowersyjny temat. Jednym z popularnych mitów jest ten o produktach mogących wywołać kolkę u malucha. Dietetyk Marta Rożniata w audycji Dietetyczne Fanaberie emitowanej w każdy wtorek o godzinie 10.40 na antenie Radia Nadzieja odpowiadała dziś (04.12) na wszystkie pytania z tym związane, rozwiewała wątpliwości i motywowała do pozytywnego działania.

Kolek u niemowlaka nie powoduje zła dieta matki karmiącej. Mleko nie powstaje z tego, co znajduje się w żołądku, ale z tego, co zostanie wchłonięte do krwi. – To, że my zjemy na przykład brukselkę, nie znaczy, że dziecko dostanie kolki. Te występujące do trzeciego miesiąca życia dziecka najczęściej są związane z tym, że jego układ pokarmowy jest jeszcze nie do końca wykształcony. Dlatego też bardzo często mamy, które karmią wprowadzają dużo ograniczeń w diecie, które niekoniecznie są potrzebne – wyjaśnia Marta Rożniata. Jeśli występują jakieś nietolerancje u dziecka, warto temat skonsultować z dietetykiem lub pediatrą.

Jak pokazują badania, matka karmiąca, która odżywia się nieprawidłowo, może wytwarzać mleko zaspokajające potrzeby dziecka, ale niestety kosztem swojego zdrowia. – Według zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia dodaje red.) matka karmiąca powinna zwiększyć kaloryczność posiłków w stosunku do swojego wcześniejszego zapotrzebowania o około 200 kcal. Natomiast według polskich zaleceń, jest to już 500 kcal w stosunku do tego, co było wcześniej. Musi być to jednak pokarm bardzo dobrej jakości – dodaje dietetyk Marta Rożniata. Pamiętajmy, im bogatsza dieta w czasie karmienia, tym mniejsze ryzyko niedoborów witamin i minerałów.

Niemal każda mama zaczyna karmić swoje dziecko po urodzeniu, ale po sześciu tygodniach karmi piersią już mniej niż połowa. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by niemowlęta otrzymywały wyłącznie pokarm matki aż do ukończenia szóstego miesiąca życia. Wskazane jest też kontynuowanie karmienia piersią, ale już po rozszerzeniu diety, nawet do drugiego roku życia dziecka.

A już za tydzień (11.12) w Dietetycznych Fanaberiach rozmowa na temat najnowszych zaleceń dotyczących rozszerzania diety niemowlaka.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *