TwitterFacebook

„Klerycy z bronią w ręku”. #RóżaniecDoGranic

Dołączyli do ponad miliona osób, które chwyciły dziś za różaniec, w ramach akcji „Różaniec do Granic”. Kolejne części modlitwy odmawiali wspólnie, w ramach seminaryjnego dnia. Ostatnią część zmówią w drodze na parafie, w których jutro będą dzielić się wiarą i odkrywaniem powołania. Klerycy z WSD modlą się za Polskę i Świat.

Chcemy ten dzień przeżyć w głębokiej solidarności ze wszystkimi, którzy ruszyli do granic Polski, aby modlić się na różańcu. Wiemy też, że wiele osób modli się w kościołach i domach. Nasza wspólnota seminaryjna również podjęła tę modlitwę. Przed poranną Mszą św. odmówiliśmy pierwszą część różańca, przed obiadem drugą. Punktualnie o 14, na dziecińcu seminaryjnym zgromadziliśmy się, aby pomodlić się rozważając tajemnice chwalebne – mówi ks. dr Jarosław Kotowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

Jutrzejsza niedziela jest tzw. niedzielą seminaryjną, kiedy to klerycy wyjeżdżają z posługą do parafii naszej diecezji, aby dzielić się wiarą, spotykać z młodymi i pomagać duszpasterzom. Ci, którzy mogą – głoszą homilie powołaniowe, inni dają świadectwo powołania.

I chociaż klerycy nie pojechali na granice naszego kraju, to jednak odczuwają łączność z tymi, którzy pojechali. Fizyczne „otoczenie” Polski to pewien symbol. Wydaje mi się, że najważniejsze jest to, w jakiej intencji się modlimy. To, czy modlimy się w Łomży, czy w jakimś innym miejscu jest jedynie wyrazem tego, że chcemy otoczyć tą wielką siłą Maryi Polskę. To jest najważniejsze – mówi kl. Krzysztof Szymczak z piątego roku. 

Modlitwa różańcowa towarzyszy codziennie alumnom WSD. Będzie ona też obecna w ich przyszłym, kapłańskim życiu. Jest wiele powołań „maryjnych”. To znaczy, że przez to, że ta modlitwa była zanoszona do Matki Bożej, powołania kapłańskie wzrastają. Na moim przykładzie mogę powiedzieć, że Maryja wspiera mnie w przygotowaniu do kapłaństwa – podkreśla kl. Łukasz Brzostowski, również z piątego roku.

W akcji „Różaniec do Granic” według szacunków wzięło udział ok. miliona zgłoszonych osób. Do tej liczby należy dodać wszystkich tych, którzy trwają na modlitwie w domach i świątyniach parafialnych, ale także w drodze.

Dziś obchodzimy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

xtt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *