TwitterFacebook

Kolej wróci do Łomży [FOTO]

Jest to wielka chwila dla Łomży – mówił poseł Lech Kołakowski (PiS) podczas dzisiejszego spotkania w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, podczas którego pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild zaprezentował ideę programu CPK oraz wyjaśnił jak Łomża się w niego wpisuje. – To się rzeczywiście dzieje. Dzisiaj pytanie jest już nie czy w Łomży będzie funkcjonować kolej, tylko jak to zrobić, żeby było najkorzystniej dla mieszkańców Łomży i mieszkańców Rzeczpospolitej – przekonywał Mikołaj Wild.

Dzięki realizacji inwestycji wchodzącej w skład programu Centralnego Portu Komunikacyjnego, Warszawa staje się drogą kolejową CPK. Dzięki temu z Łomży do Warszawy będzie możliwość dojechania koleją w niecałe 1,5 godziny. Oprócz tego z miasta nad Narwią będzie można się dostać tym środkiem transportu między innymi do Ostrołęki, Kolna i Pisza. Mazury będą osiągalne w niecałą godzinę. – Oznacza to, że Łomża nie tylko zyskuje połączenie kolejowe, ale także jest wpisywana w mapę połączeń dalekobieżnych co przywraca jej należne miejsce jeżeli chodzi o mapę turystyczną kraju, ale też jeżeli chodzi o możliwość prowadzenia biznesu, możliwości prowadzenia działalności gospodarczej – mówi Mikołaj Wild.

Jak zaznacza Mikołaj Wild, CKP jest to inwestycja, która przywraca kolej tam gdzie jej brakowało i zwiększa możliwość poruszania się mieszkańców Polski po kraju.

Docelowo ponad 70 procent pociągów dalekobieżnych będzie podróżować w cyklu godzinnym przez Centralny Port Komunikacyjny. Stamtąd będzie można dojechać między innymi w 1 godz. 15 min. do Krakowa czy Katowic i w mniej niż 2 godz. do Gdańska.

Rozbudowę sieci kolejowej współfinansuje Unia Europejska, w ramach europejskiej strategii dla transportu. – Już na najbliższe 3 lata jest przeznaczonych 67 mld. złotych na poprawę jakości tras kolejowych w Polsce z funduszów unijnych – informuje Mikołaj Wild.

Prace przygotowawcze powinny skończyć się przed rokiem 2021. Zaraz potem mają ruszyć prace budowlane. Wszystko ma być gotowe w roku 2027.

Bartosz Święciński

1 komentarz

  1. Emiliano Odpowiedz

    PIS w Łomży jest to towarzystwo wzajemnej adoracji. Na sali, na widowni sama ekipa od pani A.M. Co tu dużej rozkminiać, myśleć. Pani A.M Łomża nie dla Torunia i dla Warszawki. Łomżanie nie gęsi, swój rozum mają. I proszę zabrać te „fałszywe nutki” z ulic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *