RN
TwitterFacebook

Kolno: Dwa niewybuchy na prywatnej posesji. Saperzy podjęli ładunki

Podczas remontu na jednej z posesji w Kolnie znalezione zostały (14.10.) dwa skorodowane niewybuchy. We wtorek (15.10.) przed godziną 15 saperzy z Orzysza podjęli ładunek.

Niewybuchy zostały znalezione podczas prac przy układaniu kostki przy ulicy Okrzei. Znajdowały się około 60 cm pod ziemią. O znaleziskach poinformowane zostały służby i saperzy z Orzysza.

W dniu jutrzejszym zostaną one podjęte przez patrol saperski. Decyzja w kwestii ewakuacji zostanie podjęta około godziny 8informuje Edyta Wilczyńska z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Nie ma na razie informacji o tym ile osób może zostać ewakuowanych. Wszystko będzie jasne w godzinach porannych.

Niewybuchy w Kolnie są kolejnym niebezpiecznym znaleziskiem w regionie. Dzisiaj, 14 października, w godzinach porannych konieczna była ewakuacja mieszkańców Nowogrodu w związku ze znalezieniem granatu moździerzowego przy ul. Stacha Konwy.

AKTUALIZACJA 15.10. godz. 9:51

Na godz. 14.00 zaplanowano podjęcie dwóch niewybuchów ujawnionych na posesji przez patrol saperski. Sztab kryzysowy wyznaczył strefę ewakuacji o promieniu 500 m (w rejonie znajdują się m.in. 3 szkoły, Urząd Miasta i Gminy, Urząd Skarbowy). Na czas akcji zostanie zamknięta droga krajowa nr 63 oraz DW 647.

Ewakuacja rozpocznie się około godz. 12.30. W chwili obecnej przez funkcjonariuszy prowadzona jest akcja informacyjna okolicznych mieszkańcówinformuje Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

AKTUALIZACJA 15.10. godz. 13:07

O godz. 13 zakończyła się ewakuacja 1,5 tysiąca mieszkańców.

Komunikat Burmistrza Miasta Kolno w sprawie przeprowadzenia ewakuacji z obszaru zagrożonego eksplozją niewybuchu (500 m):

W związku z zaistniałym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi spowodowanym znalezionym w Kolnie przy ulicy Okrzei niewybuchem z okresu II wojny światowej – zarządzam ewakuację wszystkich osób przebywających na terenie miasta w promieniu 500 metrów od miejsca znalezienia pocisku. Ewakuacja przeprowadzona zostanie od 9:00 do 13:00 dn. 15 października.

Miejsca ewakuacji:

– hala sportowa przy KOKiS ul. M. Dąbrowskiej 4 – dla uczniów SP-1, SP-2 oraz Zespołu Szkół Technicznych;

– sala gimnastyczna przy I LO, ul. Wojska Polskiego 34  oraz sala gimnastyczna Branżowej Szkoły w Kolnie, ZDZ w Łomży, ul. Ks. Janusza 40  – obie sale dla mieszkańców zagrożonych rejonów miasta (w promieniu 500 m od ul. Okrzei).

Burmistrz Miasta Kolno

Andrzej Duda

AKTUALIZACJA 15.10. godz. 15:09

Saperzy podjęli już dwa niewybuchy, które zostały znalezione w ziemi na jednej z prywatnych posesji. Były to dwa pociski artyleryjskie, w których mogło być nawet 5 kg ładunków wybuchowych. Ruch w ciągu DK63 i DW647 odbywa się na bieżąco.

oprac. pg

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *