RN
TwitterFacebook

Kraj: 81. rocznica agresji ZSRR na Polskę

Dziś mija 81 lat od agresji ZSRR na Polskę – ataku dokonano z naruszeniem prawa międzynarodowego, w uzgodnieniu z hitlerowskimi Niemcami. 17 września 1939 roku, na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona.

Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów. Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

W Łomży uroczystości rozpoczną się od odsłonięcia tablicy upamiętniającej wywózki na Sybir. Poniżej szczegółowy program:

godz. 14:00 – odsłonięcie i poświęcenie tablicy PAMIĘCI ZESŁANYCH PRZEZ SOWIECKIEGO OKUPANTA W LATACH 1940-41 (ul. Sikorskiego 176A – Miejska Hala Targowa),
– Łomżyński Marsz Sybiru do Pomnika Sybiraków u podnóża Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 11),
godz. 14:45 – złożenie kwiatów przed Pomnikiem Sybiraków,
godz. 15:00 – Msza św. w intencji Zesłańców Sybiru,
– uroczystość dekoracji Medalami „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz honorowymi odznakami Związku Sybiraków (Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 11).

Natomiast w Ostrołęce o godz. 18.00 w Kościele pw. św. Antoniego Padewskiego odprawiona zostanie Msza Święta. Uroczyste nabożeństwo zostanie odprawione w 100. rocznicę śmierci księdza Stanisława Pędzicha, zamordowanego w czasie wojny polsko-bolszewickiej i pochowanego w podziemiach ostrołęckiego klasztoru. Msza Św. odbędzie się pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

oprac. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *