RN
TwitterFacebook

Kraj: Sejm przyjął ustawę zmieniającą przepisy dotyczące ochrony zwierząt

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Zatwierdzone przez Sejm przepisy zakładają między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych. W projekcie znalazło się też ograniczenie uboju rytualnego.

Za nowelizacją głosowało 356 posłów, przeciw było 75, wstrzymało się 18. Ustawa trafi teraz do Senatu.

“Za” głosowało 176 posłów klubu PiS, przeciw było 38 – wśród nich minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i łomżyński poseł Lech Antoni Kołakowski, a wstrzymało się 15. Przeciwko nowelizacji głosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski, w tym jej lider i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 15 przedstawicieli Porozumienia, w tym Jarosław Gowin, wstrzymało się od głosu. Nowelizację poparła wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz z Porozumienia.

Za zmianami głosowało 128 posłów Koalicji Obywatelskiej, przeciw było czterech, wstrzymał się jeden. Nowelizację poparło także wszystkich 48 posłów Lewicy, z kolei przeciwko głosowało wszystkich 11 posłów Konfederacji. Dwóch posłów PSL-Kukiz 15′ zagłosowało “za”, przeciw było 22, a dwóch się wstrzymało.

Nowe przepisy zakazują również wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych. Ubój rytualny będzie możliwy, ale tylko na potrzeby działających w Polsce związków wyznaniowych. Nowelizacja zakłada również powołanie Rady do spraw zwierząt, która ma zajmować się ich dobrostanem.

W ustawie jest też między innymi zaproponowany przez Koalicję Obywatelską zapis o tak zwanej emeryturze dla psów i koni, które pomagały w pracy służbom mundurowym.
Zmiany wejdą w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia, ale są wyjątki. Zakaz hodowania zwierząt na futra zacznie obowiązywać po roku. Z kolei po pół roku wejdą w życie przepisy dotyczące ograniczenia trzymania zwierząt na uwięzi.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seventeen − eight =