Łomża: 18. Pułk Logistyczny oficjalnie przejął tradycje 33. Pułku Piechoty

Do Dziennika Ustaw trafiła ważna dla 18. Pułku Logistycznego w Łomży decyzja Ministra Obrony Narodowej. Dotyczy ona przejęcia przez jednostkę tradycji 33. Pułku Piechoty, który funkcjonował na terenach ziemi łomżyńskiej w latach 1919-1939.
33. Pułk Piechoty był bardzo mocno związany z Łomżą. To własnie tu z rozkazów Rady Regencyjnej 30 października 1918 roku rozpoczęło się jego formowanie. W 1919 walczył na froncie litewsko-białoruskim. W pierwszym okresie najcięższe walki pułk prowadził na linii Dzisna – Orzechowo – Uszacz – Kamień – Lepel. W 1920 bronił Homla, stał na pozycjach obronnych nad Dźwiną, łamał bolszewicką obronę pod Kaszycami i pod Świdnem. Od 4 lipca 1920 prowadził działania opóźniające pod Widzami i nad Bugiem w rejonie Małkini. W okresie polskiej kontrofensywy wziął udział w przeciwnatarciu pod Ossowem. We wrześniu został przerzucony do Małopolski Wschodniej, a działania bojowe kończył nad Słuczą zdobyciem Lubara .
W okresie międzywojennym pułk wchodził w skład 18. Dywizji Piechoty. Stacjonował na terenie Okręgu Korpusu Nr I w garnizonie Łomża. Jego batalion zapasowy rozmieszczony był w Zambrowie.
W czasie wojny obronnej 1939, w składzie macierzystej 18. Dywizji Piechoty, walczył w ramach Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Bronił między innymi odcinków „Nowogród” i „Łomża”. Jego pododdziały walczyły pod Łomżą, Nowogrodem i Zambrowem. W bitwie pod Łętownicą i Andrzejewem pułk został okrążony i rozbity.
Teraz jego tradycje będzie kontynuował 18. Pułk Logistyczny. Zgodnie z decyzją ministra jednostka przyjmuje z honorem i kultywuje 33. Pułk Piechoty. Przyjmuje też nazwę wyróżniającą Łomżyński oraz otrzymuje imię gen. bryg. Mariana Raganowicza.
red. pg