RN
TwitterFacebook

Łomża: 18. Pułk Logistyczny oficjalnie przejął tradycje 33. Pułku Piechoty

Do Dziennika Ustaw trafiła ważna dla 18. Pułku Logistycznego w Łomży decyzja Ministra Obrony Narodowej. Dotyczy ona przejęcia przez jednostkę tradycji 33. Pułku Piechoty, który funkcjonował na terenach ziemi łomżyńskiej w latach 1919-1939. 

33. Pułk Piechoty był bardzo mocno związany z Łomżą. To własnie tu z rozkazów Rady Regencyjnej 30 października 1918 roku rozpoczęło się jego formowanie. W 1919 walczył na froncie litewsko-białoruskim. W pierwszym okresie najcięższe walki pułk prowadził na linii Dzisna – Orzechowo – Uszacz – Kamień – Lepel. W 1920 bronił Homla, stał na pozycjach obronnych nad Dźwiną, łamał bolszewicką obronę pod Kaszycami i pod Świdnem. Od 4 lipca 1920 prowadził działania opóźniające pod Widzami i nad Bugiem w rejonie Małkini. W okresie polskiej kontrofensywy wziął udział w przeciwnatarciu pod Ossowem. We wrześniu został przerzucony do Małopolski Wschodniej, a działania bojowe kończył nad Słuczą zdobyciem Lubara .

W okresie międzywojennym pułk wchodził w skład 18. Dywizji Piechoty. Stacjonował na terenie Okręgu Korpusu Nr I w garnizonie Łomża. Jego batalion zapasowy rozmieszczony był w Zambrowie.

W czasie wojny obronnej 1939, w składzie macierzystej 18. Dywizji Piechoty, walczył w ramach Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Bronił między innymi odcinków „Nowogród” i „Łomża”. Jego pododdziały walczyły pod Łomżą, Nowogrodem i Zambrowem. W bitwie pod Łętownicą i Andrzejewem pułk został okrążony i rozbity.

Teraz jego tradycje będzie kontynuował 18. Pułk Logistyczny. Zgodnie z decyzją ministra jednostka przyjmuje z honorem i kultywuje 33. Pułk Piechoty. Przyjmuje też nazwę wyróżniającą Łomżyński oraz otrzymuje imię gen. bryg. Mariana Raganowicza.

red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × five =