TwitterFacebook

Łomża: 70 lat „Piąteczki” [FOTO]

Powstałe 16 listopada 1947 roku z inicjatywy bpa Stanisława Kostki Łukomskiego Publiczne Przedszkole nr 5 w Łomży świętowało dziś jubileusz 70 – lecia. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem bpa Janusza Stepnowskiego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży.

Nie było końca wspomnień, wzruszeń, podziękowań i prezentów. Sala Widowiskowa Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży zgromadziła licznie przybyłych absolwentów, byłych nauczycieli, pracowników, oraz zaproszonych na tę uroczystość gości.

W życiu człowieka, etap przedszkolny zostawia ślad, którego wartość możemy ocenić dopiero z dalszej perspektywy – mówiła podczas wystąpienia dyrektor Publicznego Przedszkola nr 5 Jadwiga Juchnowska. W wieku przedszkolnym każde dziecko najsilniej i najintensywniej kształtuje swoją osobowość i umiejętności, od nas dorosłych zależy czy damy mu odpowiednie warunki i możliwości, czy pozwolimy na wybór najwłaściwszej dla niego drogi. 70 lat to czas, który skłania do refleksji i wspomnień, trudno jest być obojętnym wobec miejsca, w  którym zostawiło się część życia – dodała dyrektor Juchnowska. 

Przedszkole to miejsce, gdzie dzieci, nie tylko zdobywają wiedzę, ale także rozwijają swoje zdolności i talenty. Nie inaczej jest i było w „Piąteczce”. Choć w ostatnim czasie przedszkole bardzo mocno stawia na rozwijanie u dzieci talentów teatralnych, wśród absolwentów nie brakuje tych uzdolnionych tanecznie czy muzycznie. Na dużej scenie  pokaz tańca zaprezentowali absolwenci Publicznego Przedszkola nr 5, podopieczni klubu „Akat” w Łomży, a zaśpiewali podopieczni Benrarda Karwowskiego z klubu Pop Art w Łomży. 

W latach 50′ chodziłam jako dziecko do tego przedszkola – wspominała Anna Filipkowska – Wybranowska. Wtedy to się nazywało Przedszkole Caritasu. Szczególnie mocno utkwił mi w pamięci, zresztą nie tylko mi, ale także moim koleżankom, moment śmierci Stalina. Do sali wpadła wychowawczyni, zapłakana i opowiada, że umarł Stalin, wszystkie dzieci musiały stanąć na baczność i minutą ciszy uczcić jego śmierć. My byłyśmy przerażone, nie zdarzało się, żeby taki lament był w przedszkolu – mówiła pani Anna, która jest nie tylko absolwentką przedszkola, ale także jego byłą nauczycielką Prowadziłam grupę starszaków, razem z inną nauczycielką, była to grupa eksperymentalna, po raz pierwszy prowadziłyśmy na terenie Łomży program nauki czytania metodą Montessori w grupie było 54 dzieci – dodaje Anna Filipkowska – Wybranowska. 

Szczególnym momentem uroczystości był występ podopiecznych przedszkola świętującego swój jubileusz. Tradycyjnie już przedszkolaki, zachwyciły zebraną publiczność swoimi umiejętnościami tanecznymi, aktorskimi i wokalnymi jakie zaprezentowały podczas programu artystycznego pt. „W Krainie baśni”.

AM

1 komentarz

  1. Margaret Odpowiedz

    Cos wspanialego zobaczyc uslyszec te bajeczne pszedszkole.Gratulacje z okazji 70 rocznicy powstania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *