RN
TwitterFacebook

Łomża: Archeolodzy kontynuują prace na Starym Rynku [FOTO]

Studnie, naczynia, puchar – to tylko kilka z elementów, które w ostatnim czasie odkryli archeolodzy podczas prac wykopaliskowych na Starym Rynku w Łomży. Głównym obiektem badań są wykopane fundamenty starego ratusza.

Nie spodziewaliśmy się, że ziemia da nam tyle informacji – mówi Mieczysław Bienia, który kieruje pracami archeologicznymi:

– W tej chwili wiemy, że na pewno istniał stary ratusz, który był znacznie mniejszy niż ten późniejszy z drugiej połowy XVI wieku. Za nim znajdowała się zabudowa rzemieślnicza, po której pozostały pod fundamentami tego młodszego ratusza rozbudowanego pozostałości drewnianych budyneczków. Budyneczków, bo one mniej więcej mają wymiary 3 na 3, 3 na 4 metry. To są niewielkie obiekty, ale takie wtedy były, gdzie wykonywano, produkowano jakieś przedmioty na rzecz miasta.

Archeolog informuje o najnowszych znaleziskach:

– Dzisiaj na przykład wyszła nam bańka, taka klasyczna gliniana do stawiania baniek w średniowieczu. Także już wtedy taka forma medycyny była bardzo popularna. Jest to niezwykle rzadkie znalezisko, bo jest całe to naczynko gliniane. Mamy też piękny pucharek, typowo łomżyński, bo z nacinanym dnem. Bardzo często trafiamy na stanowiskach archeologicznych na terenie Łomży, natomiast całego dotychczas nie mieliśmy. Dzisiaj mamy cały taki ładny pucharek z przełomu XV-XVI wieku. 

Prace wykopaliskowe na łomżyńskiej starówce mają potrwać do końca lipca, ale niewykluczone, że zostaną przedłużone.

jt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *