RN
TwitterFacebook

Łomża: Archeolodzy na Dwornej znaleźli rogi. Należą do żubra

Podczas badań archeologicznych na ul. Senatorskiej oraz ul. Długiej w Łomży znaleziono dwa rogi. Badania laboratoryjne potwierdziły, że należą one do żubra Bison bonasus.
 

Rogi żubra pochodzące ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Północno-Mazowieckiego przeszły badania i są bezspornie datowane są na XV oraz XVI w. Badania zostały przeprowadzone w laboratorium w Zurichu. Naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży pobrali próbki z dwóch możdżeni żubra w ramach projektu „Historia rodzaju Bison w Europie po ostatnim zlodowaceniu”. Badania genetyczne przeprowadzone były w laboratorium Uniwersytetu w Adelajdzie (Australia) i potwierdziły ich przynależność gatunkową.

 
Znaleziska kości tego typu zwierzyny sugerują, iż w okolicach Łomży mogły odbywać się „polowania wielkie”, czyli łowy na grubego zwierza zarezerwowane dla władcy oraz jego rodziny. Z danych historycznych i archeologicznych wiem, że w rejonie obecnych ulic Senatorskiej i Dwornej przez ok. 200 lat funkcjonował dwór książęcy, który od 1526 roku był również siedzibą królewską.
 
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

six + eleven =