RN
TwitterFacebook

Łomża: Będą podwyżki w oświacie i jednostkach miejskich

Podczas ostatniej sesji radni przychylili się do wniosku prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i zatwierdzili zmiany w budżecie miasta, dotyczące przesunięcia środków na podwyżki dla pracowników administracji i obsługi szkół, pomocy przedszkolnych oraz innych instytucji miejskich. Do końca roku Miasto przeznaczy na ten cel 2,4 mln zł.

Jak wiadomo, pracownicy administracji i obsługi szkół oraz pomoce przedszkolne to grupa zawodowa, która nie została uwzględniona w planowanych podwyżkach rządowych, a jak podkreśla prezydent Mariusz Chrzanowski, również wykonująca ciężką pracę i zasługująca na godziwe wynagrodzenie.

Włodarz miasta spotkał się już z dyrektorami szkół i przedszkoli oraz jednostek podległych miastu. – Zależy mi, aby ten podział był sprawiedliwy. Podczas spotkania przedstawiłem jaka kwota wynagrodzenia będzie do podziału i zaznaczyłem, że podwyżka jest skierowana do grupy osób najmniej zarabiających – mówi prezydent, dodając, że ta kwota to 2,4 mln zł, z czego 841 tys. zł trafi do szkół i przedszkoli na podwyżki dla pracowników administracji i obsługi oraz pomocy. Pozostała część zostanie przeznaczona na wynagrodzenia do jednostek miejskich.

Nie od dziś wiadomo, że sytuacja w oświacie jest trudna, do tego jeszcze odpowiedzialność rządowych podwyżek spoczywa przede wszystkim na samorządach. Łącznie do końca roku na zabezpieczenie wydatków płacowych w placówkach oświatowych potrzebujemy prawie 9 mln zł. Z czego na obiecaną podwyżkę przez ministerstwo powinniśmy przeznaczyć około 3,1 mln zł, a subwencja wynosi jedynie około 1,9 mln zł tłumaczy skarbnik miasta, Elżbieta Parzych.

Pozostałą kwotę trzeba przeznaczyć z budżetu miasta. Dochody z roku na rok są na podobnym poziomie, gdyż przez ostatnie lata nie podnosiliśmy podatków, a rząd wymusza na nas nowe regulacje nie zabezpieczając przy tym pełnego wsparcia. Dlatego te działania musimy współfinansować ze środków własnychdodaje zastępca prezydenta od spraw oświaty, Andrzej Stypułkowski.

UM Łomża

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *