TwitterFacebook

Łomża: Bezzałogowce i nie tylko w służbie rolnictwa [FOTO]

Kilkaset osób, uczniów, producentów rolnych i informatyków zgromadziła dziś (16.01) w Łomży konferencja „Informatyka w rolnictwie”. Wydarzenie odbyło się w Wyższej Szkole Agrobiznesu.

Tego typu spotkania są niezbędne dla chcących iść z duchem czasu, a warto bo najnowsze technologie pomagają m.in. w planowaniu pracy w gospodarstwie – mówi Andrzej Borusiewcz, prorektor do spraw dydaktyki w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży:

Ta automatyka, robotyka, automatyzacja wkracza. I tutaj mówimy o programach do zarządzania i dzięki tego typu programom otrzymujemy wcześniej informacje na temat zdarzeń, które mogą wystąpić. Czy jesteśmy wtedy jeszcze w stanie zadziałać? Czyli zastosować nawóz zanim wystąpią typowe objawy. Zastosować środki ochrony roślin w określonych miejscach pola. 

Uczestnicy konferencji mogli też poznać możliwości zastosowania w rolnictwie dronów, które jak się okazuje wcale nie muszą latać:

Dron to po prostu statek bezzałogowy statek. Może on jeździć, pływać, chodzić. Zerowiernikowce są najbardziej popularne, bo są najłatwiejsze w wykorzystaniu. W największym areo wykorzystujemy samoloty, które nie mają takiej możliwości i trudniej nimi wystartować, ale mają znacznie większą możliwość pokrycia dużego terenu, więc dopasowujemy rozwiązanie do potrzeby rolnika – wyjaśnia Damian Kacperek z Instytutu Rolnictwa Precyzyjnego.

Konferencja została zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Informatyczne Koło w Łomży i Wyższą Szkołę Agrobiznesu. Wydarzenie patronatem honorowym objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

BB/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *