RN
TwitterFacebook

Łomża: Cecyliada 2019 – jubileuszowe spotkanie chórów kościelnych [FOTO]

– Śpiewanie to sprawa miłości – cytował św. Augustyna ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, podczas mszy świętej, która poprzedziła 10. edycję spotkań chóralnych. Koncert odbył się w parafii pw. Krzyża Świętego.

Historia wspólnych muzycznych spotkań sięga 2013 roku. Wtedy to trzy parafialne chóry: Spes Unica z parafii pw. Krzyża Świętego, Zespół z 13 z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej /oo. Kapucynów/ oraz Chór Katedralny z parafii pw. św. Michała Archanioła spotkały się, aby wspólnie muzykować. Połączyła ich muzyka liturgiczna i… miłość do śpiewania.

Pierwsze spotkanie odbyło się w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży. Chórzyści śpiewali też w Katedrze łomżyńskiej, u oo. Kapucynów, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, w kościele pw. Św. Brunona z Kwerfurtu, w kościele Najświętszej Maryi Panny oraz w kościele w Nowogrodzie.

Przygotowania do Cecyliady poprzedziły spotkania warsztatowe z dyrygentami chórów oraz wspólne muzykowanie z wybitnym wokalistą i pedagogiem prof. dr hab. Cezarym Szyfmanem z AMFC.

Efekt tej pracy można było usłyszeć najpierw w trakcie mszy świętej, a potem podczas koncertu.

Jedną z najpiękniejszych form szukania bliskości z Bogiem, jest szacunek i miłość do liturgii. Dzięki swoim talentom muzyczny, dzięki pracy nad muzyką liturgiczną lepiej poznajecie i umacniacie tajemnicę bożej miłości, w którą prowadza nas każda liturgiamówił bp. Bronakowski.

Podczas koncertu wystąpiły cztery chóry:

  • Chór „SPES UNICA” Katarzyna Szmitko z parafii pw. Krzyża Św. w Łomży;
  • Zespół wokalny „AMICI” Anna Kurowska z MDK DŚT w Łomży;
  • Chór „CANTILENA DOMINI” s. Elżbieta Pielak z parafii pw. MB Bolesnej (O.O. Kapucynów) w Łomży;
  • Chór „NATALIS MARIAE” Dariusz Stepnowski z parafii pw. Narodzenia NMP w Nowogrodzie.

Wśród dziesięciu wykonanych utworów znalazły się m.in. Salve Regina, Cantate Domino, Niech się wzniesie, Panie, w niebo pieśń kościoła, Misericordias Domini i Święta Cecylio. Występ został uzupełniony przez komentarze o życiu św. Cecylii, czytane przez Wawrzyńca Kłosińskiego. 

Ku wspomnieniu świętej

Święta Cecylia pochodziła z rzymskiej rodziny, która żyła w III wieku n.e. Był to czas prześladowań chrześcijan, a młoda kobieta do końca nie odrzuciła wiary w Chrystusa. Jej postawa przyczyniła się do nawrócenia żołnierzy, którzy ją torturowali.

Legenda głosi, że Cecylia grała na harfie, dlatego jest ona patronką lutników. organistów muzyków, zespołów wokalnych i chórzystów. Jej wspomnienie obchodzone jest 22 listopada. 

pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *