RN
TwitterFacebook

Łomża: Czy seks przed ślubem to dobry pomysł?

„Sex przed ślubem –  bomba czy nie wypał?” To temat tegorocznej Debaty Walentynkowej w Łomży, zorganizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.  

Gośćmi wczorajszego spotkania w Auli Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży byli: ks. dr Michał Cherubin – teolog moralista, dr Anna Czyżkowska – psycholog i seksuolog, dr Michał Zembrzuski – filozof. Świadectwo czystej miłości złożyli  Zuzanna i Łukasz, którzy cztery lata temu przyjęli obrączkę czystości bł. Karoliny jako znak pięknej, czystej miłości.

Człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga, a seksualność jest darem od samego Boga – mówił ks. dr Michał Cherubin. Benedykt XVI w encyklice „Deus caritas est”, mówi o dwóch wymiarach miłości, miłość erotyczna którą nazywa eros i agape. Ten pierwszy wymiar też jest w Bogu, w momencie, kiedy Bóg jest zazdrosny o nas, kiedy jesteśmy daleko od niego. O tym mówi prorok Ozeasz, kiedy porównuję relację małżeństwa i określa Izrael jako nierządnice, bo wybiera kogoś innego odchodzi od Boga i Bóg płonie miłością i to jest eros Boga. Jest jeszcze agape, to symbol miłości ofiarniczej, która potrafi dać siebie jako dar. Im więcej miłości ofiarniczej tym piękniejsza będzie miłość erotyczna tak pisze papież Benedykt XVI – mówił ks. dr Michał Cherubin

Ks. Michał podkreślił także, że naszym zadaniem jest życie w czystości, a to wymaga od każdego człowieka wysiłku i pracy. O tym doskonale wie para młodych ludzi Zuzanna i Łukasz, którzy cztery lata przyjęli obrączkę czystości bł. Karoliny Kózkówny. Moja decyzja o życiu w czystości, wypłynęła z potrzeby serca – mówił Łukasz. Moje doświadczenie życiowe, które miałem wtedy, pokazało mi, że droga w nieczystość, nie pomaga mi, a wręcz przeszkadza w budowaniu w relacji, nie tylko z dziewczynami, ale też w rodzinie z rodzicami  z rodzeństwem. Życie w czystości pozwala mi patrzeć na kobiety, a szczególnie na tą jedną wyjątkową moją kobietę w taki sposób prawdziwy, żeby to co jest na zewnątrz, nie zakłamywało tego co jest wewnątrz – dzielił się swoim doświadczeniem Łukasz.  Mi przyjęcie obrączki pomogło w poznaniu siebie, zaakceptowaniu siebie a także w patrzeniu na siebie jako piękną kobietę. Wytrwać w czystości pomagają nam sakramenty szczególnie spowiedź i komunia św. Formujemy się także we wspólnocie to duże wsparcie – mówiła Zuzanna. 

Psycholog i seksuolog Anna Czyżkowska, obaliła mit potrzeby sprawdzenia się przed ślubem. Nie ma czegoś takiego jak niedopasowanie seksualne, my się dopasowujmy się do siebie nawzajem poprzez budowaną bliskość, poprzez kolejne kontakty seksualne, więc jeśli to by miał być argument, że zamieszkamy razem, żeby się sprawdzić to nie do końca tak jest – mówiła Anna Czyżkowska. 

Seksuolog Anna Czyżkowska zwróciła również uwagę na fakt, związany z trudnościami dotyczącymi pierwszego współżycia. W sytuacji, gdy dzieje się to przed ślubem, nieudany pierwsze współżycie może przekreślić relację. Uprawiając seks przed ślubem mogę dowiedzieć się, że nie do końca mi coś wychodzi, bo np. są to moje pierwsze kontakty seksualne, partnerowi też coś nie do końca wychodzi bo to są jego pierwsze kontakty seksualne i w związku z tym rezygnujemy z tej relacji, z siebie jako pary, dlatego, że nie bardzo nam to idzie. To błędne przekonanie, bo przecież byłoby coraz lepiej i lepiej i jeśli to miałoby być przyczyną dla porzucenia dobrej relacji, która rokuje to trochę szkoda – mówiła Anna Czyżkowska. 

Debaty Walentynkowe na dobre wpisały się w kalendarz wydarzeń w diecezji łomżyńskiej. Ich organizacja wynika jak zaznacza ks. Robert Śliwowski asystent KSM, z zadań statutowych stowarzyszenia, które brzmi „bądź prawy i czysty” ale także jest to zobowiązanie wobec naszej patronki bł. Karoliny Kózkówny, która oddała życie w obronie czystości. 

AM

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *