RN
TwitterFacebook

Łomża: Divertimento Łomżyńskich Filharmoników

W Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży wystąpi znakomity akordeonista i bandoneonista Klaudiusz Baran. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży poprowadzi wspaniały węgierski dyrygent Huba Hollókői, dla którego występ w łomżyńskiej filharmonii jest nagrodą specjalną za zajęcie I miejsca na II Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Muzyki Współczesnej GIANCARLO FACCHINETTI w Brescia (Włochy). Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie „Koncertu na akordeon i orkiestrę smyczkową” Pawła Łukaszewskiego. 

Huba Hollókői jest laureatem wielu nagród zarówno jako skrzypek, jak i dyrygent, wśród których można wymienić konkursy: János Koncz Violin Competition, 2nd Citta’di Brescia Giancarlo Facchinetti International Conducting Competition. Współpracuje jako dyrygent z wieloma orkiestrami i solistami na całym świecie (Węgry, Holandia, Finlandia, Meksyk). Na Węgrzech Hollókői na stałe współpracuje z MÁV Symphony Orchestra i Danubia Symphony Orchestra oraz z Miskolc Symphony Orchestra i Budapest Strings. Jako skrzypek-solista Hollókői koncertował na Węgrzech, w Anglii, Niemczech, we Włoszech, w Finlandii, Austrii, Holandii i Japonii.

Klaudiusz Baran to artysta wszechstronny, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu, wynosząc go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. W swoich interpretacjach potrafi splatać pokorę wobec dzieła muzycznego, z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą, naturalnością ekspresji. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ponad 200-letniej, najbardziej rozpoznawalnej polskiej uczelni. W 2016 roku został wybrany jej Rektorem, a w czerwcu 2020 ponownie na kadencję 2020-2024.

W programie koncertu oprócz prawykonania „Koncertu na akordeon i orkiestrę smyczkową” Pawła Łukaszewskiego usłyszymy między innymi dzieła Józefa Haydna, Leo Weinera i Astora Piazzolli.

Wydawcą utworów Pawła Łukaszewskiego jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Koncert odbędzie się w czwartek, 15 października 2020 r., o godz. 18:30. Bilety w cenie od 3 do 18 zł do nabycia na:
https://filharmonia-lomza.interticket.pl/program/divertimento-6222/

mat. nadesłany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *