RN
TwitterFacebook

Łomża: Drugi dzień obchodów Święta Wojska Polskiego [FOTO]

W ramach drugiego dnia łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego przed pomnikiem 33 pp. miała miejsce uroczysta zbiórka żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego stacjonującego w Łomży. Podczas dzisiejszej uroczystości nagrody od Wojska Polskiego oprócz żołnierzom wręczono również między innymi posłom i samorządowcom.

W trakcie uroczystości odczytany został między innymi list Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka, w którym zwrócił uwagę na to, że tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego mają szczególny charakter, ponieważ odbywają się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji z szacunkiem wspominamy polskich żołnierzy, którzy na przestrzeni dziejów bohatersko walczyli o wolność i niepodległość ojczyzny oraz przekazujemy słowa najwyższego uznania naszym żołnierzom zarówno tym w służbie czynnej jak również weteranom, kombatantom i rezerwistom.

Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Wojsko Polskie jest ważnym elementem systemu bezpieczeństwa naszego państwa oraz, że jest wysoko oceniane w Sojuszu Północnoatlantyckim. Jego sprawność, wyszkolenie i przygotowanie do realizacji powierzonych zadań są potwierdzane zarówno w ramach międzynarodowych misji i ćwiczeń wojskowych jak i w codziennym wsparciu udzielanego naszemu społeczeństwu.

Uroczystości zostały skrócone ze względu na ulewny deszcz. Dlatego też osoby obecne na wydarzeniu nie zabrały głosu, a szybko przystąpiły do złożenia kwiatów pod pomnikiem.

Zważywszy na pogodę z opóźnieniem rozpoczęła się druga część dzisiejszych obchodów. Na terenie przy Klubie Wojskowym spotkały się żołnierskie pokolenia, miały miejsce pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego oraz odbył się koncert okolicznościowy i impreza plenerowa „Wojsko na swojsko”.

Jutrzejsze obchody dnia święta Wojska Polskiego rozpoczną się o godzinie 9:30 złożeniem kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy 33 pp. na placu Papieża Jana Pawła II. Następnie o godzinie 10 w Katedrze Łomżyńskiej odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego. O godzinie 11:15 przy Placu Niepodległości nastąpi symboliczne odsłonięcie muralu Marszałka Józefa Piłsudskiego, a 15 minut później zapalone zostaną znicze na mogiłach żołnierskich na cmentarzu przy ul. Kopernika. Na koniec dnia na Starym Rynku o godzinie 18 rozpocznie się koncert patriotyczny z okazji Święta Wojska Polskiego, na którym wystąpią: Andrzej Nowak i Złe Psy oraz Sova

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *