RN
TwitterFacebook

Łomża: Dwa nowe autobusy trafią do MPK

Jeszcze w tym roku dwa nowe autobusy za blisko 1,2 mln złotych trafią do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży. To taki prezent od miasta z okazji 50-lecia spółki.
 
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podpisał umowę z firmą PeterBus z Warszawy na dostawę dwóch autobusów BMC Neocity 8.5 wraz z monitoringiem oraz inteligentnymi systemami transportowymi. Autobusy Neocity 8,5 m Low Floor to miejskie midibusy tureckiej produkcji. Mogą przewieźć do 72 pasażerów, w tym 25 na miejscach siedzących. Posiadają silnik diesla Cummins spełniający normę emisji spalin Euro 6.
 
Autobusów tej wielkości w Łomży brakowałopodkreśla prezydent Mariusz Chrzanowski licząc, że to nie koniec wymiany taboru MPK w naszym mieście.Na początku przyszłego roku złożymy wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych projektu pn. „Zrównoważona mobilność miejska”. Zakład on m.in. zakup 11 niskoemisyjnych autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG  oraz 2 zeroemisyjnych autobusów elektrycznychdodaje Chrzanowski.
 
To jednak nie wszystkie planowane zakupy, bo jeśli dojdzie do realizacji projektu e-Bus, to do naszego miasta może trafić przynajmniej dziesięć zeroemisyjnych autobusów elektrycznych o długości ok 10 m.

Zastępca dyrektora MPK Andrzej Petkowski informuje, że dwa zakupione autobusy BMC, dzięki swojej wielkości i mniejszemu spalaniu, będą generowały mniejsze koszty utrzymania.

–  Będziemy mogli wykorzystywać je na wszystkich naszych liniach, głównie jednak na tych, na które autobusy Volvo i Scania są za duże, a Karsan za małe. Co ważne, pomimo swojej wielkości są one w stanie przewieźć stosunkowo dużą liczbę pasażerów, dlatego będą stanowiły doskonałe uzupełnienie naszego taboruzauważa Andrzej Petkowski.

Obecnie najstarsze pojazdy wykorzystywane w komunikacji miejskiej w Łomży marki Volvo mają już dwadzieścia lat. Najwięcej jest jednak Scanii z 2011 roku. Są to duże, 12-metrowe pojazdy. Tabor MPK uzupełniają cztery mniejsze autobusy marki Karsan tureckiej produkcji. Wszystkie mają silniki diesla spełniające normy Euro-2, Euro-3 (Volvo) oraz Euro-5 (Scania i Karsan). Koszt zakupu nowych autobusów wynosi 1.126.167,34 zł. 

UM Łomża/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *