RN
TwitterFacebook

Łomża: Historia o króliku Edwardzie otworzy nowy sezon teatralny

Trzy premiery czekają  w nowym sezonie artystycznym 2019/2020 na widzów Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Premiera “Królika Edwarda” i inauguracja sezonu zaplanowana jest na 21 września. 

Łomżyński teatr jest miejscem artystycznych poszukiwań form i treści ważnych dla rozwoju młodych odbiorców, ich rodziców, opiekunów, teatr integrujący te grupy i otwierający je na dialog. Tworząc nowy sezon artystyczny wychodzimy naprzeciw potrzebom i oczekiwaniu widza oraz zespołu, jednocześnie mając na uwadze obecne trendy i kierunki w problematyce oraz estetyce teatru dla dzieci i młodzieży mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Pierwsza premiera będzie miała miejsce 21 września. Na scenie teatru pokazanie zostanie spektakl “Królik Edward” w reżyserii Petra Palika. Inspiracją była książka Kate Dicamillo. Głównym bohaterem jest porcelanowy królik Edward Tulan, który wybiera się w magiczną podróż, aby dowiedzieć się o tym, jak powstają więzi między ludzkie, miłość i przyjaźnie.

Kolejną premierą będzie spektakl “Brzydkie Kaczątko” w reżyserii Jarosława Antoniuka. Historia Marysi, która doświadcza trudnego czasu dorastania i poznaje świat brzydkiego kaczątka, które odrzuca nawet własna rodzina.

– Mimo że historia jest smutna, to Igor Bojović, autor z Belgradu, zawarł w niej mnóstwo humory sytuacyjnego i zaskakujących zwrotów akcji. Warto to wszystko zobaczyć, bo przecież jest to jedna z najpiękniejszych historii w literaturze dziecięcej – zapewnia Antoniuk. Przedstawienie będzie miało premierę 5 października br.

Trzecią, i ostatnią premierę tego sezonu będzie “Lew i Ptak” w reżyserii Kata Csató. Jest to historia samotnego Lwa, który pewnego dnia znajduje rannego Ptaka, którym postanawia się zająć. Od tego momentu dla obu zwierząt rozpoczyna się wspólna droga i przyjaźń. To intymna, oszczędna w słowach, a bogata w formie poetycka opowieść. Spektakl zadebiutuje na łomżyńskiej scenie 21 marca 2020 roku.

W tym roku w programie znalazło się też wznowienie. Na deski wraca “Madejowe łoże”, czyli spektakl utrzymany w stylistyce średniowiecznego teatru. Postacią pierwszoplanową jest młodzieniec o imieniu Witek, który wędruje do piekła, by samemu Lucyferowi odebrać cyrograf na swoją duszę. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Jarosław Antoniuk.

Podczas spotkania z mediami dyrektor TLiA zdradził też swoje plany, co do wykorzystania powstającej przy Starym Rynku Hali Kultury.

Teatr przygotował pewien program, żeby realizować go w nowym obiekcie. My chcemy zaproponować program pn. “Hala Kultury – Scena Teatr Wspólny”. W ramach tego będzie kilka różnych inicjatyw, takich jak pracownia interdyscyplinarna, scena wspólna, scena impresaryjna czy teatralne inicjacje – wyjaśniał dyrektor placówki i dodawał, że ma nadzieje, iż festiwalowa Walizka w przyszłym roku będzie mogła się już zadziać właśnie w Hali Kultury, która da drugą, profesjonalną scenę teatralną. Przy okazji zdradzona została data 33. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA. Tym razem odbędzie się on w dniach 3-6 czerwca 2020.

pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 14 =