TwitterFacebook

Łomża: Irlandczycy polskiego pochodzenia na półkoloniach językowych [VIDEO]

Irlandczykom spodobało się w Łomży. Grupa młodych z „zielonej wyspy” o polskich korzeniach, biorąca udział w ubiegłotygodniowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły, przedłużyła swój pobyt w mieście nad Narwią. Wspólnie z polskimi dziećmi biorą udział w półkoloniach językowych organizowanych przez szkołę językową Linguo. 

Półkolonie językowe to doskonała okazja do uczenia się języka. Dzieci z Irlandii, które na co dzień mówią w języku angielskim, uczą się od polskich dzieci, z kolei te szlifują język angielski. Efekt takiego uczenia się jest niesamowity, blisko dwutygodniowy pobyt można porównać do procesu edukacyjnego w szkole, rozłożonego na kilka miesięcy – mówi Sebastian Jaworowski z Linguo.

To jest bardzo ważne, żeby dzieci zanurzać w języku polskim, one mówią na co dzień po angielsku, od poniedziałku do piątku, nauka odbywa się w języku angielskim. W sobotę spotykamy się od 9 do 16 i uczymy się języka polskiego, ale to nie jest tylko nauka, to kwestia tożsamości. Mój syn miał sześć lat jak po raz pierwszy powiedział „mamo oni są tacy jak my”. Polaków w Irlandii jest bardzo dużo, jesteśmy chyba drugą po Nigerii grupą mniejszości narodowej – mówi nauczycielka Polskiej Szkoły SEN w Dublinie Justyna Kosmulska. 

W półkoloniach bierze udział m.in 8-letni Daniel, urodzony w Dublinie, któremu pobyt w Łomży bardzo się podoba. Łomża to ładne miasteczko, podobało mi się na igrzyskach. Podczas nich skakałem w dal, grałem w piłkę, teraz na koloniach też mi się podoba, jest tu ciekawie, rozmawiamy po polsku. Ja się urodziłem w Dublinie i uczyłem się od razu i języka angielskiego i polskiego, ale polski jest łatwiejszy – dodaje Daniel.

Dzieci uczą się języka przez zabawę, mają do dyspozycji m.in interaktywną tablicę i „podłogę”.

AM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *