RN
TwitterFacebook

Łomża: Jak pokochać lalki? Ruszyła Letnia Akademia Teatru [FOTO]

Od integracji po kompleksową pracę nad spektaklem. Ruszyły warsztaty w ramach Letniej Akademii Teatru w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. W tym roku efektem warsztatów będzie spektakl “Paluchy i szuflady”, który na scenie łomżyńskiego teatru wystawiony zostanie w sobotę 20 lipca.

– Letnia Akademia Teatru to dwutygodniowe zajęcia, które dla młodych ludzi mają być alternatywą spędzania wolnego czasu, mają zapobiec nudzie i bezcelowemu błąkaniu się po mieście. Chcieliśmy zaproponować dzieciom formę kreatywnej zabawy, a jednocześnie integracji w grupie, tym bardziej są z nami dzieciaki z różnych środowisk, m.in. podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Łomży i podopieczni Caritas w Łomży – wyjaśnia Dorota Ciwoniuk, organizator pracy artystycznej Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Przygotowanie do spektaklu odbywa się w sposób kompleksowy. Od promocji, przez naukę animacji przedmiotu, pracę nad rolą po scenografię, oświetlenie i nagłośnienie spektaklu:

– Każdy z uczestników ma możliwość sprawdzenia się w różnych aktywnościach. Przede wszystkim są to warsztaty aktorskie, poprzez które dzieci przygotowują się do wystawienia spektaklu pod tytułem “Paluchy i szuflady”. Młodzież poznaje też proces tworzenia spektaklu od strony scenograficznej i promocyjnej. W pracowni plastycznej pod okiem instruktorki odbywają się zajęcia plastyczne i scenograficzne. Dzieci m.in. przygotowują wizualne reklamy przedstawienia. Inni mają możliwość poznania pracy akustyka i oświetleniowca – dodaje Dorota Ciwoniuk.

Po raz pierwszy w historii Letniej Akademii Teatru w finałowym spektaklu warsztatów wykorzystane zostaną formy lalkowe. Dzięki temu dzieci mogą poznać różne typy lalek teatralnych i nauczyć się animacji przedmiotu.

– Przedstawiamy dzieciom wszystkie używane przez nas rodzaje lalek: pacynki, kukły, jawajkę, sycylijkę, wodzirejkę, maskę… Staramy się oswoić dzieci z lalkami, żeby nie bały się ich, żeby pokochały je tak, jak my je kochamy – mówi aktorka Teatru Lalki i Aktora w Łomży Marzanna Gawrych.

A jak warsztaty oceniają sami uczestnicy?

– Lalki teatralne są super! Podziwiam osoby które umieją nimi poruszać, animować je – mówi jedna z uczestniczek. – Zdziwiło mnie, że niektóre lalki są bardzo ciężkie, a na scenie wyglądają jakby były leciutkie – dodaje inna.

Dzieciaki przymierzały kukły i maski, uczyły się też animacji jednej lalki przez kilka osób. A to dopiero początek, bo warsztaty trwają równo dwa tygodnie. Bierze w nich udział ok. 20 dzieci.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *