RN
TwitterFacebook

Łomża: Jeże łatwiej przeżyją zimę. Miasto ustawia dla nich domki

Czternaście zimowych domków dla jeży jest ustawianych w łomżyńskich parkach przez pracowników Zakładu Dróg i Zieleni Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Zostały one zbudowane z pni oraz suchych liści. Domki mają ułatwić jeżom przeżycie nadchodzącej zimy.

Śmiertelność wśród jeży z roku na rok jest coraz większa. Giną one pod kołami samochodów, podczas wypalania traw czy też od trucizn na gryzonie i ślimaki. Warto pamiętać, że jeże to zwierzęta bardzo pożyteczne. Zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków czy ślimaków.

Domki dla jeży wraz z tabliczkami informacyjnymi są ustawiane na Placu Pocztowym (3 szt.), w Parku Jana Pawła II (3 szt.), w Parku im. Jakuba Wagi (4 szt.), w Parku Ludowym (4 szt.). Władze miasta proszą o omijanie „stref dla jeża” podczas spacerów z psem i nie zaglądanie do domków w celu sprawdzenia, czy jest zasiedlony przez jeża.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreśla, że to kolejne z proekologicznych działań podejmowanych przez samorząd naszego miasta.

W tym roku w naszym mieście po raz pierwszy utworzyliśmy łąki kwietne, które pochłaniają więcej smogu niż klasyczne trawniki, wzmacniają ekosystem miasta, stając się równocześnie schronieniem dla wielu gatunków ptaków i roślin. W Parku Jana Pawła II, który ma być naszą wizytówką, ustawiona została także wieża z domkami dla jerzyków. Chcę, aby ten park, tak chętnie odwiedzany przez rodziców z dziećmi, zachęcał najmłodszych do poznawania przyrodymówi Mariusz Chrzanowski.

Przypomina również, że w ramach walki o czyste powietrze w naszym mieście, Urząd Miejski w tym roku zawarł z mieszkańcami 54 umowy na wymianę starych pieców, a w ubiegłym roku takich umów było 26. Jednocześnie prezydent dodaje, że w kolejnych latach planowane są kolejne tego typu działania, jak ekologiczne przystanki czy łąki kwietne w pasach drogowych.

pg/UM Łomża

2 kommentarze

  1. kama Odpowiedz

    Nie trzeba budować specjalnych domków, wystarczy nie wygrabiać na zimę wszystkich liści, oprócz jeży będą miały gdzie przezimować inne owady

  2. kama Odpowiedz

    Gdzie ekologia kiedy zużywamy energie do budowy domków !!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *