RN
TwitterFacebook

Łomża: Koncert Capella w ramach Festiwalu Kameralistyki

Trwa jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Już wkrótce norweski dyrygent Jon Fylling poprowadzi jedną z najlepszych polskich orkiestr kameralnych – Capellę Bydgostiensis. Całości dopełni znakomity solista Waldemar Kośmieja w słynnych „Porach Roku” Antonio Vivaldiego.

Jon Fylling edukację muzyczną zdobył studiując przez 8 lat w Bergen i Oslo w Narodowej Akademi Muzycznej uzyskując stopień doktora dyrygentury chóralnej w 1984 roku. Był Dyrygentem w Katedrze Nidaros w 1984 roku. W 1993 roku pracował w Szwecji. Od 1985 przebywa i pracuje w okolicy Oslo w regionie Ostfold jednocześnie realizując gościnne projekty poza granicami kraju. Jon Fylling jest dyrygentem i dyrektorem artystycznym Ostfold Region Symphony Orchestrasince od 2002 i od 2010 roku Grenland Symfoniorkester. Regularnie prowadzi zespoły takie jak: Orkiestra Filharmonii w Charkowie, Oslo Symfoniorkester, orkiestra Barokowa Barokkanerne, Ostfold Kammerorkester.

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis to etatowy zespół Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wystąpiła na najbardziej znaczących estradach Polski i Europy, w salach tak prestiżowych, jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, Schauspielhaus w Berlinie, Schloss Mirabell w Salzburgu, Pałac Królewski w Sztokholmie, El Escorial w Hiszpanii, w Sali Radia Holenderskiego w Utrechcie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Auli Leopoldinum we Wrocławiu czy Filharmonii Lwowskiej. Z orkiestrą, w uznaniu jej kunsztu bardzo chętnie koncertowali najwięksi soliści i dyrygenci. Za płytę „Grażyna Bacewicz: Symphony for String Orchestra” (Ewa Kupiec–s fortepian, Mariusz Smolij – dyrygent) nagraną dla cenionej i szeroko znanej w świecie firmy Naxos, zespół otrzymał nagrodę Fryderyk 2015 w kategorii Najlepszy album polski za granicą.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 1 września o godzinie 13:00 w Łomżyńskiej Katedrze. Wstęp wolny.

Pełny program festiwalu znajduje się na naszej stronie. 

oprac. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *