RN
TwitterFacebook

Łomża: Masz niepotrzebne nakrętki? Wrzuć je do specjalnego pojemnika

Specjalny pojemnik na nakrętki w kształcie serca stanął przed łomżyńskim ratuszem. Po zebraniu będą one przekazywane na cele charytatywne. Podobne instalacje pojawią się w kilku miejscach miasta. 
 
Miasto Łomża włącza się w różnego rodzaju akcje charytatywne i proekologiczne.
 
To kolejna z nich, dzięki której będziemy mogli pomóc osobom potrzebującym, ale też promować postawy społeczne oraz proekologiczne wśród naszych mieszkańców. Takie rozwiązania są już stosowane w wielu miastach Europy informuje prezydent Mariusz Chrzanowski zachęcając do zbierania nakrętek całymi rodzinami i wrzucania ich do przygotowanych pojemników. Dodaje, że jeżeli będzie takie zapotrzebowanie, to kolejne zostaną zamontowane w innych częściach naszego miasta, namawiając również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, by tego typu zbiorniki montowały na swoich terenach. 
 
Póki co, wykonane przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej pojemniki zostaną ustawione również w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma oraz na terenach sportowo – rekreacyjnych na os. Konstytucji 3-go Maja.
 
– Moi pracownicy stanęli na wysokości zadania, w krótkim czasie przygotowując bardzo ciekawe i estetycznie wyglądające pojemniki na zbierane nakrętki. Myślę, że jako łomżyniacy możemy tą akcją pomóc wielu potrzebującym. Nie wymaga ona od nas zbyt dużego wysiłku, a jedynie segregowania odpadów plastikowych – powiedział Dariusz Brakoniecki, dyrektor MPGKiM w Łomży.

Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji charytatywno-ekologicznych. Zebrany towar sprzedawany jest firmie recyklingowej, która zakupione zakrętki przerabia na surowiec wtórny. Producent może przetworzyć wówczas zebrane odpady na nowe zakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazane zostają na leczenie, rehabilitację lub sprzęt specjalistyczny dla potrzebującej osoby. Za każdy 1 kilogram zakrętek skup plastiku w ramach akcji płaci średnio od 50 gr zł do 1 zł.

Zbieranie nakrętek w nienachalny sposób przypomina również o segregowaniu plastikowych butelek, ale bez nakrętek. Butelki z zakręconymi nakrętkami to koszmar dla firmy recyklingowej. Takiej butelki nie da się zgnieść, a zgnieciona zajmuje kilkukrotnie mniej miejsca, co ułatwia magazynowanie i transport. Poza tym nakrętka wykonana jest z innego materiału niż opakowanie, więc w ramach recyklingu odpadów konieczne jest oddzielenie obu frakcji.

UM Łomża/ red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *