RN
TwitterFacebook

Łomża: Miejskie obchody Dnia Sybiraka w Dolinie Pamięci [FOTO]

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą ataku Związku Sowieckiego na Polskę oraz łomżyńskim Dniem Sybiraka. Obchodom towarzyszyło wręczenie odznaczeń oraz występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w intencji Ojczyzny oraz zesłańców Sybiru. Data 17 września jest dniem pamięci o tragicznych wywózkach do łagrów, a także o tysiącach Polaków, którym nie było dane wrócić do ojczystego kraju.

Sybiracy to ludzie, którzy doświadczyli w swoim życiu tak wiele, że dziś patrzą na nas z mądrością w oczach i spokojem, bo wiedzą, co to znaczy żyć w strachu i głodzie w czasach nieludzkich. Na pewno wiele możemy się od nich nauczyćmówił w swoim okolicznościowym wystąpieniu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Ważnym elementem uroczystości było wręczenie przez wojewodę podlaskiego medali zasłużonym Sybirakom i osobom wspierającym działania podejmowane przez Związek Sybiraków. Krzyżem oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski i za działalność kombatancką oraz społeczną pośmiertnie został odznaczony Józef Poteraj.

Odznaczenie odebrała jego żona, Danuta Marianna Poteraj. Za zasługi dla Niepodległej medalem Stulecia Niepodległości odznaczeniu zostali: Tadeusz Chmielewski, Franciszek Długozima, Józef Gutowski, Dariusz Pawłowski i Jadwiga Ramotowska.

Natomiast Złote Odznaki Honorowe Sybiraka odebrali: Jolanta Kossakowska, Artur Kuczyński, a Odznaki Honorowe Sybiraka: Józefa Bubczak, Olga Frąckiewicz, Celina Witkowska, Alicja Chojnowska, Patryk Podbielski, Piotr Podbielski i Jan Karczewski.

Obchody uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 5. Całość zwieńczyło złożenie kwiatów pod pomnikami katyńskimi.

Szacuje się, że na Sybir zesłano: w 1768 roku po konfederacji barskiej – 10 tys. powstańców, w 1794 r. po insurekcji kościuszkowskiej  – 5 tys. osób, w 1831 r. po powstaniu listopadowym – 12 tys. zesłańców, w 1863 r. po powstaniu styczniowym 35-40 tys. powstańców, w latach 1940-1956 zwanych „golgotą wschodu” 1 mln 350 tys. deportowanych.

UM Łomża/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *