RN
TwitterFacebook

Łomża: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji świętuje 50-lecie i szuka archiwalnych materiałów

Główne uroczystości związane z 50-leciem spółki odbędą się na jesieni, ale MPK już teraz szuka materiałów archiwalnych, które zostaną wykorzystane w jubileuszowej wystawie.

Historia komunikacji miejskiej w Łomży rozpoczyna się 15.07.1969 roku. Wówczas do obsługi dwóch linii autobusowych wyjechało 5 autobusów marki „SAN”. Pierwszy bilet kosztował złotówkę, a trasy biegły od Ronda (Pl. Kościuszki) przez ul. Wojska Polskiego, Al. Legionów (wtedy Gen. Świerczewskiego) i Poznańską do Browaru, „PEPEES-u” i Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Narew”. Łomżyńskie autobusy miejskie szybko zyskały aprobatę mieszkańców, a ze względu na czerwony kolor nadwozia zostały przez miejscowych potocznie nazywane „czerwoniakami”. Od tamtej pory stały się jednym z charakterystycznych elementów miasta.

Przez pół wieku wiele się zmieniło. W Łomży powstały nowe ulice, domy, osiedla, przybyło ludzi, a my nadal chcemy służyć wożąc naszych Pasażerów do szkoły, pracy, czy na zakupy. Po 50 latach komunikacja miejska w Łomży to 16 linii obsługiwanych przez 41 nowoczesne pojazdy informuje Janusz Nowakowski, dyrektor MPK w Łomży.

Jednym z elementów obchodów 50-lecia MPK będzie wystawa zorganizowana we współpracy z Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. W związku z tym poszukiwane są stare zdjęcia, artykuły prasowe lub inne pamiątki dotyczące komunikacji miejskiej w Łomży. Szczególnie poszukiwane są materiały z najwcześniejszych lat – sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

MPK Łomża

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *