RN
TwitterFacebook

Gmina Łomża: Mieszkańcy Chojn wciąż walczą o przebudowę skrzyżowania na DK61

Jesienią ubiegłego roku protestowali na DK61, a dziś dalej walczą o bezpieczeństwo na DK61. Według naszych informacji mieszkańcy Chojn Młodych i Starych Chojn w gminie Łomża zbierają podpisy w sprawie budowy ronda na skrzyżowaniu oraz utworzenia szlaku pieszo-rowerowego.

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 61 w Chojnach Młodych z drogami powiatowymi prowadzącymi do Nowogrodu (1912B), Starych Chojn (1913B) i Śniadowa (1946B) to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na drogach na terenie gminy Łomża. Często dochodzi tam do wypadków ze skutkiem śmiertelnym, a mieszkańcy nie mają nawet oznaczonego przejścia dla pieszych, które umożliwiłoby im dostęp do przystanków autobusowych.

DK61 to droga o największym natężeniu ruchu w regionie. Według ostatniego pomiaru ruchu z 2015 roku GRP 2015 na odcinku DK 61 Miastkowo – Łomża notowano 7715 pojazdów na dobę. Blisko 2500 z nich to samochody dostawcze i ciężarowe. Przecinające w Chojnach Młodych DK 61 drogi powiatowe 1912B i 1946B coraz częściej wykorzystywane są jako objazd Łomży przez kierowców jadących z Warszawy w kierunku Mazur i z powrotem. To sprawia, że także „poprzeczny” ruch na skrzyżowaniu jest bardzo duży.

Władze Gminy Łomża, Powiatu Łomżyńskiego i Województwa Podlaskiego zwracały uwagę na grożące kierowcom oraz pieszym niebezpieczeństwa w obrębie skrzyżowania DK61 z drogami powiatowymi 1912B i 1946B. W kwietniu 2019 roku, w Starostwie Powiatowym w Łomży odbyło się spotkanie z wicemarszałkiem województwa podlaskiego Markiem Olbrysiem dotyczące inwestycji i remontów na drogach powiatowych. Jedną z nich była własnie przebudowa tego skrzyżowania. Póki co, w tej sprawie nic się nie zmieniło. 

Brak reakcji władz oraz plotki, jakoby DK61 miałaby zamienić się w drogę wojewódzką po oddaniu Via Baltica doprowadził do tego, że mieszkańcy 4 października 2019 roku wyszli na jezdnię. Przez około trzy godziny blokowali ruch na drodze. 

Protest nie przyniósł zamierzonych efektów, dlatego mieszkańcy zaczęli zbierać podpisy w sprawie budowy ronda na skrzyżowaniu oraz utworzenia szlaku pieszo-rowerowego od łomżyńskiego Fadomu do Chojn Młodych.

Przypomnijmy, co mówili mieszkańcy w trakcie październikowego protestu:

JT/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *